1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kuzey Irak’ta petrol düğümü

Kuzey Irak’ta petrol düğümü

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi, Bağdat’taki merkezi hükümetin tepkisine rağmen, en büyük anlaşmazlık konusunu oluşturan petrolde geri adım...

Kuzey Irak’ta petrol düğümü

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi, Bağdat’taki merkezi hükümetin tepkisine rağmen, en büyük anlaşmazlık konusunu oluşturan petrolde geri adım atmıyor. Petrolün denetimini kendine elinde tutmak isteyen Bağdat ise onayı olmadan yapılan petrol anlaşmalarını yasadışı ve geçersiz sayıyor. Irak, Temmuz ayından itibaren günlük petrol üretimini 3 milyon varile çıkardı. Böylece, petrol ihraç eden ülkeler örgütü OPEC içinde, Suudi Arabistan’ın ardından en büyük ikinci petrol üreticisi ülke konumuna geldi.

Buna karşın merkezi hükümet, petrol konusunda Bölgesel Kürt Yönetimi ile anlaşmazlık yaşıyor. Taraflar, petrolün çıkarılması ve ihracatı konusunda bir türlü uzlaşamıyor. Kürtlerin, Fransız ‘Total’, Rus ‘Gazprom Neft’, Amerikan ‘ExxonMobil’ ve ‘Chevron’ petrol şirketleriyle anlaşmasına karşı çıkan Bağdat, onayı olmadan yapılan bu anlaşmaları yasadışı ve geçersiz saydı. Petrolün kendi denetiminde olmasını isteyen Bağdat, Kürtlerin hem hükümete hem de federal sisteme meydana okuduğu görüşünde. Kürtler ise Bağdat’ın 2007′de hazırladığı petrol ve gaz tasarısının hala yasalaşmadığına işaret ediyor.
(Timeturk) 

Önceki ve Sonraki Haberler