1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Maliye, benzin satışlarını anlık takibe alıyor

Maliye, benzin satışlarını anlık takibe alıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 13 bin bayi üzerinden kurduğu otomasyon sistemini yakın takibe alan Maliye, akaryakıt satışlarını anlık...

Maliye, benzin satışlarını anlık takibe alıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 13 bin bayi üzerinden kurduğu otomasyon sistemini yakın takibe alan Maliye, akaryakıt satışlarını anlık takip edecek. Maliye çevrelerinden alınan bilgiye göre, istasyonlarda kurulan yazarkasadan istenilen verimin alınamaması üzerine harekete geçildi. Vergi gelirlerini artırmayı da hedefleyen Maliye, EPDK’nın kurduğu otomasyon sistemine dahil olmak için görüşmelere başladı. Otomasyon sistemiyle benzin ve motorin satışlarıyla stokları anlık takip edilebiliyor. Görüşmelerin kısa süre içerisinde tamamlanacağı ve Maliye’nin de EPDK otomasyon sistemine dahil olacağı belirtiliyor. Maliye’nin bir diğer hedefi, sistem üzerinden plaka bazında akaryakıt satışlarını izlemek. EPDK 1 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemi kurdu. Sistemle, istasyonlarda satışa sunulan benzin ve motorin hareketleri anlık izlenmeye başlandı. Sistem ayrıca EPDK’ya, istasyonlara yapılan dolum, stok gibi akaryakıt hareketlerini de anlık izleme imkânı sunuyor.

Maliye Bakanlığı, akaryakıtta vergi kaybını önlemek için 2005 yılında yazarkasa uygulaması başlattı. Uygulamayla istasyonlarda bulunan pompalara takılan yazarkasalar ile yakıt alan araçların plakaları girilip fiş kesilmesine başlandı. Fakat aradan geçen zaman içerisinde, uygulamadan istenilen verim alınamadı ve akaryakıt hareketlerini sağlıklı izleme imkanı sağlanamadı. Bu durum Maliye’yi yeni çözüm arayışlarına itti. Maliye’nin üzerinde çalıştığı son çözüm, EPDK’nın otomasyon sistemine dahil olmak oldu. Buna göre Maliye, EPDK ile aynı sistem üzerinden satışa sunulan akaryakıt hareketlerini anlık izleyecek. Böylece yaklaşık 13 bin civarında bayinin benzin-motorin satışları, stok gibi hareketleri anlık izlenmiş olacak.

SONRAKİ AŞAMA PLAKA TAKİBİ
Maliye, akaryakıtta vergi kaybının önüne geçmek için EPDK’nın kapısını çaldı. Otomasyon sistemini görebilmek amacıyla başvurulan Kurul ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Maliye de akaryakıt otomasyonuna dahil olmuş olacak. Maliye çevrelerine göre hedef, otomasyon sonrası plaka bazında akaryakıt satışlarını takibe almak. Bunun için başlatılan görüşmelerin kısa süre içerisinde tamamlanıp ilk adım olan EPDK otomasyonuna dahil olunması bekleniyor.
(Zaman)

Önceki ve Sonraki Haberler