1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mardin Nusaybin’de kaçak elektriği önleyici panolar yakılarak tahrip edildi

Mardin Nusaybin’de kaçak elektriği önleyici panolar yakılarak tahrip edildi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde kaçak elektrik kullanımını önleyen panolar, yakılarak tahrip edildi. 

Mardin Nusaybin’de kaçak elektriği önleyici panolar yakılarak tahrip edildi

Enerji Günlüğü - Mardin'in Nusaybin ilçesinde kaçak elektrik kullanımını önleyen panolar, yakılarak tahrip edildi. 

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) tarafından, Mardin’in Nusaybin ilçesinde kaçak tüketimi önlemek için kurulan Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panolarından (ASOP) 4 tanesi, kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen saldırı sonucunda önce kırıldı, ardından ateşe verilerek yakıldı.
 
Dicle Elektrik, ilçede yaptığı yatırımlarla yeraltı şebekesine entegre biçimde ASOP kurulumları da yapmıştı. Kaçak elektrik kullanımını önleyici çalışmalar, bazı kişilerce engellenmeye çalışılmıştı. Yatırımların tamamlanması ile birlikte harekete geçen bu kimseler, 8 Mart Mahallesinde Yayla ve Özgür sokağa kurulan 4 panoya saldırı düzenleyerek panoları parçaladılar ve ardından yaktılar. Saldırı sonrasında 4 adet ASOP panosu kullanılamaz hale geldi. 

DEDAŞ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
8 Mart Mahallesine giden Dicle Elektrik ekipleri, tutanak tutup hasar tespiti yaptıktan sonra kullanılmaz hale gelen panoların yenilenmesi için çalışmalara başladılar. Polis, saldırı ile ilgili soruşturma başlatırken, Dicle Elektrik tarafından saldırganlar hakkında adli mercilere suç duyurusunda bulunuldu.

Bölgedeki kaçak elektrik kullanımı oranı 2013’teki özelleştirme işlemine kadar yüzde 80 dolayındaydı. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ, teknolojik yöntemlere yaptığı yatırımlar ve kaçak kullanımla mücadele programı çerçevesinde kayıp kaçak oranını, yüze 54’e kadar indirdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler