1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Nükleer: Ziyaret Güney Kore`ye, anlaşma Japonya`yla

Nükleer: Ziyaret Güney Kore`ye, anlaşma Japonya`yla

Enerji Günlüğü - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore'deki nükleer zirveye katılırken, Japonya'dan Türkiye'nin nükleer işbirliği anlaşmasına...

Nükleer: Ziyaret Güney Kore`ye, anlaşma Japonya`yla

Enerji Günlüğü - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore'deki nükleer zirveye katılırken, Japonya'dan Türkiye'nin nükleer işbirliği anlaşmasına imza attığı haberi geldi... Japonya'nın, Fukuşima nükleer felaketinden sonra ilk kapsamlı nükleer işbirliği anlaşmasını Türkiye ile imzaladığı iddia edildi.

Japon Yomiuri Shimbun gazetesinin haberine göre, Tokyo yönetimi, Türkiye ile geniş çerçevede önemli bir nükleer işbirliği anlaşmasına imza attı. Anlaşmaya göre Japon Toshiba şirketi, Türkiye'de inşa edilecek bir nükleer santral için teknoloji ihraç edecek.
Japon gazetesinin haberine göre anlaşmanın daha çok dikkat çeken yanı, nükleer teknolojinin askeri kullanımı ve üçüncü ülkelere transferini düzenlemesi...
Yomiuri Shimbun gazetesi, nükleer işbirliği konusundaki Türk-Japon müzakerelerinin geçen yılın Ocak ayında başladığı, ancak Fukushima krizinden sonra askıya alındığını da belirtti.
Gazete, Japonya'nın halen ABD, Çin ve Güney Kore dahil olmak üzere, 10 ülke ve bir uluslararası kuruluşla nükleer işbirliği anlaşmalarının bulunduğunu da kaydetti...
Ruslar'a yaptırılması kararlaştırılan Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nden sonra Türkiye Sinop'ta yapılması planlaan ikinci santral konusunda Japonya ile temastaydı. Ancak Fukuşima felaketinden sonra santral kurma işinin Güney Koreliler'e verilebileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştı.
Japon gazetesindeki haberin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, nükleer zirveye katılmak üzere Güney Kore'de bulunduğu sırada çıkması da anlamlı bulunuyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler