1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Özbekistan’da Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı

Özbekistan’da Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı

Rosatom ve Uzatom ortaklığında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı.

Özbekistan’da Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı

Enerji Günlüğü - Rosatom ve Uzatom ortaklığında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ve Özbek Nükleer Enerji Ajansı “Uzatom” ortak projesi çerçevesinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te Atom Teknolojileri Bilgi Merkezi açıldı.

MERKEZ HALKIN ÖĞRENME PLATFORMU OLACAK

Taşkent Bilgi Merkezi, Özbekistan sakinleri için, herkesin atomun ne olduğunu, nükleer enerji santrallerinin nasıl çalıştığını, enerji dışı alanlarda atomik teknolojilerin uygulandığı sektörler ve çok daha fazlasını öğrenebilecekleri bir platform olacak. Merkezin tanıtımı okul çocukları, öğrenciler ve yetişkinler olarak farklı yaşlardaki ziyaretçiler için tasarlandı. 

Bilgi merkezinin faaliyetleri ticari olmayıp, tüm eğitim faaliyetleri merkezin misafirleri için ücretsiz olacak. Merkezde, bilim adamlarının halka açık dersleri, nükleer sanayi temsilcileriyle toplantılar gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecek. 

MERKEZ EN SON TRENDLERLE KURULDU

Özbekistan'da açılan bilgi merkezi en gelişmiş bilgi merkezi olma özelliğini taşıyor. Merkezin açılışına hazırlanırken en son trendler dikkate alındı. Ziyaretçilerin çeşitli görsel işitsel teknolojiler aracılığıyla barışçıl atom hakkında bilgi alması için tasarlandı. Bilgilendirme merkezi, modern multimedya cihazlarıyla donatıldı. Rusça ve Özbek dillerinde benzersiz video programları, tarımda atom teknolojilerinin kullanımını gösteren etkileşimli bir duvar paneli ve Özbekistan Cumhuriyeti'nde kurulacak bir nükleer enerji santralinin modeli yer alıyor. Merkezdeki video salonunda ise nükleer enerji, reaktör güvenlik sistemleri ve nükleer teknolojilerin çeşitli endüstrilerdeki uygulamaları hakkında çeşitli popüler bilim filmlerini izlemek de mümkün olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler