1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Palandöken: Benzin ve motorin zamları geri alınmalı

Palandöken: Benzin ve motorin zamları geri alınmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzin ve motorine yapılan zamların piyasalar için olumsuz olduğunu ve acilen geri alınması gerektiğini söyledi.

Palandöken: Benzin ve motorin zamları geri alınmalı

Enerj Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzin ve motorine yapılan zamların piyasalar için olumsuz olduğunu ve acilen geri alınması gerektiğini söyledi.

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ekonomik dengeyi bozabileceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonla mücadele ederken akaryakıta yapılan zamlar lokomotif olarak tüm ürünlerin fiyatına yansıyacağını ve piyasanın bu zamları kaldıramayacağını, ekonomik dengenin bozulacağını kaydetti. Palandöken, bu nedenle benzin ve motorin zamlarının acilen geri alınması gerektiğini ifade etti. 

Palandöken, "20 Ağustos'tan bu yana benzine 57 kuruş, motorine 47 kuruş zam yapıldı. Üst üste yapılan bu zamlar başta esnafımız, çiftçiler ve sanayiciler olmak üzere tüm kesimlere olumsuz yansır. Çünkü üretimde en önemli maliyet unsurlarından biri akaryakıttır. Akaryakıta yapılan zamlar adeta enflasyonla mücadeleye darbedir. Çiftçinin mahsulünden tutun da esnafın tezgahına koyduğu ürüne kadar her şeyin fiyatına yansır. Tam da enflasyon düşüş eğilimine geçmişken bu zamlar geri alınmalı" diye konuştu. 

AKARYAKITA ZAM DEĞİL İNDİRİM BEKLİYORUZ

Dolar kuru ve Brent petrolün varil fiyatı dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olması gerektiğine işaret eden Palandöken, "Geçen yıl 18 Eylül'de dolar kuru 6.35 seviyelerinde ve Brent petrolün varil fiyatı 75.25 dolarken Ankara'da benzin 6.94 TL'den, motorin ise 6.32 TL'den satılıyordu. Ancak şimdi dolar kuru 5.66-5.68 arasında seyrediyor. Brent petrolün varil fiyatı ise geçen seneye kıyasla yüzde 14 azalarak 63-64 dolara kadar düştü. Buna rağmen benzin ve motorin fiyatları geçen yıla göre yüzde 3 arttı. Son zamlarla birlikte Ankara'da şu an benzin 7.19 TL'den, motorin ise 6,56 TL'den satılıyor. Geçen yıla göre dolar kurunun yüzde 10, brent petrolün varil fiyatının ise yüzde 14 düşmesine rağmen benzin ve motorin fiyatları yüzde 3 arttı. Bu yüzden akaryakıtta zam değil indirim bekliyoruz. Piyasaların bu zamları kaldırması mümkün değil, Aksine bu tür zamlar enflasyonu tetikler" şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler