1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Palandöken: Elektrik ve su fiyatlarında esnafa esneklik şart

Palandöken: Elektrik ve su fiyatlarında esnafa esneklik şart

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 5 yıllık bir plan ile elektrik ve su faturalarında esnafa özel indirimler sağlanması gerektiğini söyledi.

Palandöken: Elektrik ve su fiyatlarında esnafa esneklik şart

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 5 yıllık bir plan ile elektrik ve su faturalarında esnafa özel indirimler sağlanması gerektiğini söyledi.

Maliyetlerin her geçen gün artması nedeniyle esnafın ayakta kalmakta zorlandığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken elektrik ve su faturalarında esnafa esneklik istedi.

Esnaf işletmelerinde elektrik ve su faturalarında ayrıcalık sağlanmasının küçük esnafın korunması adına artık bir gereklilik olduğunu belirten Palandöken, "Ekonomimizdeki dalgalanmalar, maliyetlerin her geçen gün artması nedeniyle esnafımız geçinmekte zorlanıyor. Satışların normalden biraz düşmesi dahi, girdisi çıktısı derken esnafımızı çok etkiliyor. Bu sebeple en azından 5 yıllık bir plan ile elektrik ve su faturalarında esnafa özel indirimler sağlanmalı. Son elektrik zamları ve doğalgaza gelmesi beklenen zamlar ise bir sonraki yıla ertelenmeli. Çünkü bu en temel harcamaların artması esnafın maliyetinin artması demektir. Aynı zamanda enflasyona da olumsuz yönde etki etmesi engellenmiş olacaktır' dedi. 

GELEN FATURANIN YARISI TÜKETİM BEDELİ

Palandöken, devletin esnaf ve sanatkarı Anayasanın 173'üncü maddesi gereği koruyup kollamak zorunda olduğuna dikkat çekti. Faturalarda büyük oranda haksız kazanç elde edildiğini de hatırlatan Palandöken, "Esnafa faturalarda ayrıcalık istememizin bir nedeni de fatura üzerinden elde edilen haksız kazançlar. Elektrik faturalarında enerji fonu, TRT payı, tüketim vergileri, KDV, dağıtım bedeli, yuvarlama farkı olmak üzere tüketim bedeli hariç 6 ayrı kalemden, su faturalarında atık su bedeli, şube yolu bakım bedeli yani dağıtım bedeli, KDV, çevre temizlik vergisi olmak üzere tüketim hariç 4 ayrı kalemden ek ücret yansıtılıyor. Gelen faturanın sadece yarısı tüketim bedeli. Diğer bedeller ise faturanın kalan yarısını oluşturuyor. Özel şirketlerin yaptığı çok büyük bir haksızlık. Düşük cirosu ile sigorta primi, faturası, borçları vs. ödemeye çalışan esnafın faturalardaki birçok kalemden muaf tutulmalı. Geceleri sokakları aydınlatan, gündüzleri dükkân önlerini temizleyen esnaf elektrik ve su faturasına ayrıcalığı hak ediyor' diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler