1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petro-China Exxon Mobil’in tahtını elinden aldı

Petro-China Exxon Mobil’in tahtını elinden aldı

Enerji Günlüğü - Exxon Mobil artık dünyanın en büyük halka açık petrol üretim şirketi değil. Bu unvan artık ilk kez 13 yıllık Petro-China’nın...

Petro-China Exxon Mobil’in tahtını elinden aldı

Enerji Günlüğü - Exxon Mobil artık dünyanın en büyük halka açık petrol üretim şirketi değil. Bu unvan artık ilk kez 13 yıllık Petro-China’nın elinde. Petro-China Pekin merkezli ve on üç yıl önce Çin devleti tarafından kurulmuştu.

Petro-China yaptığı açıklamada geçen yıl günde ortalama 2,4 milyon varillik petrol pompalayarak bu alanda Exxon’a 100 bin varil fark attı ve liderliği ele geçirdi. Firma geçtiğimiz on yılda Çin’in hızlı büyümesinin de etkisi ile adeta patlama yaşadı. Bu gelişmenin en önemli nedenlerinden bir tanesi ise Kanada, Irak ve Katar’da yaptığı yatırımlar ile Batılı firmaları geride bırakması. Bu alımların altında yatan ise firmanın parayı olabildiğince petrole bağlama stratejisi.

Şirketin üretimi 2011 yılında yüzde 3,3 artarken rakibi Exxon üretim yüzde 5 oranında azalmıştı. Bu oranlar ile Exxon’un petrol üretimi Rus enerji şirketi Rosneft’in de gerisinde kalmış oldu.

Çoğu petrol şirketi ömürleri dolmak üzere olan kuyularının yerini alabilecek yeni yerler ele geçirmek için agresif politikalar üretirken, Exxon Mobil bunların aksine daha tutucu bir politika seyretmişti. Sonuç olarak 2011 yılında petrol fiyatlarının yüzde 19 artması ile üretim arttırmadan gelir arttırmış oldu.

Petro-China’nın durumu ise daha farklı. Devlet şirketin hisselerinin yüzde 86’sını elinde tutuyor. Şirketin ürettiği her damla petrol ülke tarafından kullanılıyor. Bu iştah ile hız kazanan büyüme planları 2010-2035 yıllarında arasında yüzde 100’lük büyümeyi hedefliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler