1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrol fiyatları Trump’ın açıklamasıyla yükseldi

Petrol fiyatları Trump’ın açıklamasıyla yükseldi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ile Rusya'nın önümüzdeki birkaç gün içinde uzlaşacaklarını beklediğini açıklaması ardından Brent petrolünün varil fiyatı 1,44 dolar arttı.

Petrol fiyatları Trump’ın açıklamasıyla yükseldi

Enerji Günlüğü - ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ile Rusya'nın önümüzdeki birkaç gün içinde uzlaşacaklarını beklediğini açıklaması ardından Brent petrolünün varil fiyatı 1,44 dolar arttı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ve Rusya'nın aralarındaki fiyat savaşını sona erdirecek bir üretim anlaşmasına önümüzdeki birkaç gün içinde varmalarını beklediğini ifade etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını yükseltti. Brent petrolünün varil fiyatı 1,44 dolar artışla 26,18 dolar/varil seviyesine yükselirken, Batı Teksas petrolünün varil fiyatı 0,94 dolar artışla 21,25 dolara çıktı. 

PETROL SEKTÖRÜ HARABEYE ÇEVRİLMİŞ DURUMDA

Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Trump, "Bir anlaşmayı önümüzdeki birkaç gün içinde ortaya koyacaklarını düşünüyorum. Her iki ülke de ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Dünya genelinde petrol sektörü harabeye çevrilmiş durumda" diye konuştu. 

"Bu krizi çözmek için ne yapılması gerektiğini bildiğimi düşünüyorum. Büyük petrol şirketlerimizi kaybetmek istemiyoruz" diyen Trump ayrıca yarın Amerikalı petrol şirketlerinin yöneticileri ile bir araya geleceğini ve sektöre yardım için bir dizi seçeneği tartışmayı beklediğini ifade etti. 

DOE verilerine göre ABD'de petrol stokları geçtiğimiz hafta 13,83 milyon varil ile 2016'dan bu yana görülen büyük artışı yaşadı. Rystad Energy, global ham petrol talebinin Nisan ayında yüzde 23 azalarak 77,6 milyon varil/gün olmasını bekliyor. 

O’BRİEN: KÜRESEL PETROL ÜRETİCİLERİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, ABD'nin global petrol piyasalarındaki oynaklığı düzeltmek için dünyanın en büyük petrol üreticileri ile birlikte çalışacağını söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler