1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rosneft tüm yeni satışlarını Euro ile yapacak

Rosneft tüm yeni satışlarını Euro ile yapacak

Rus enerji şirketi Rosneft, tüm yeni ihracat sözleşmelerinde referans para birimi olarak Euro'yu kullanacak.

Rosneft tüm yeni satışlarını Euro ile yapacak

Enerji Günlüğü - Rus enerji şirketi Rosneft, tüm yeni ihracat sözleşmelerinde referans para birimi olarak Euro'yu kullanacak.

Dünya genelinde rezerv para olarak kabul edilen ABD Doları’nın tahtını sallayacak gelişme Rusya’dan geldi. Yıllarca sözleşmelerde varsayılan para birimi olarak ABD Doları’nı kullanan Rus devlet petrol şirketi Rosneft, yeni ABD yaptırımlarından daha az etkilenmek amacıyla ihale belgelerinde, ham petrol, petrol ürünleri, petrokimya ve sıvılaştırılmış petrol gazı dahil olmak üzere tüm yeni ihracat sözleşmelerinde para birimi olarak Euro’yu belirledi.

Rosneft ilk kez Ağustos ayında alıcılardan petrol satmak için spot ihalede Euro'yu varsayılan para birimi olarak kullanmasını istemişti. Rosneft'in internet sitesinde yayınlanan ihale dokümanında "Varsayılan ödeme para birimi Euro olmalı" uyarısı yer almıştı. Şirketin Eylül ayından itibaren tüm yeni sözleşmelerinde para birimi olarak Euro’yu kullanmaya başladığı kaydediliyor.

ABD Rosneft’in Venezuela’da çalışmaları nedeniyle yaptırım tehditlerinde bulunuyor. Rosneft yılda 120 milyon ton petrol ihraç ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler