1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sabancı: Enerji işgücünde cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör 

Sabancı: Enerji işgücünde cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör 

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, enerji sektörünün işgücü açısından cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör olmaya devam ettiğini söyledi.  

Sabancı: Enerji işgücünde cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör 

Enerji Günlüğü - Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, enerji sektörünün işgücü açısından cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör olmaya devam ettiğini söyledi.  

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (CGFT) ve Hello Tomorrow Türkiye işbirliğiyle düzenlenen “Temiz Enerji, Bilim ve Teknolojide Kadın Liderler” konulu Uluslararası Konferans, 22 Ekim 2019 Salı günü Swissotel the Bosphorus’da gerçekleştirildi. 

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı açılışta yaptığı konuşmada, , Kadınların güçlendirilmesine yönelik önemli girişimler olsa da kadınların, halen temiz enerji, bilim ve teknolojideki işgücünün yarısından daha azını oluşturduğunu ve halen karar verme düzeylerinde yeterince temsil edilmediklerini belirterek, enerjide liderlik pozisyonlarındaki temsilinin daha da geride olduğuna dikkat çekerek, “Özetle, enerji sektörü işgücü açısından cinsiyet dengesizliğinin en yüksek olduğu sektör olmaya devam ediyor” dedi.  

TEMİZ ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ KADINLARIN DAHA FAZLA KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEBİLİR

Enerji sektöründe kadınlar işgücünün yüzde 20'sini oluşturduğunu, bu oranın temiz enerji alanında yüzde 32 ile nispeten daha iyi durumda olduğunu belirten Sabancı, “Kadınlar enerji sektörünün yüzde 24’ünü oluştururken, yüzde 17’si yönetsel pozisyonlarda yeralıyor. Ayrıca, dünyanın acilen ihtiyaç duyduğu bir temiz enerji dönüşümünün, ancak yeni bakış açıları ve yenilikçi iş modelleri getirebilecek kadınların daha fazla katılımıyla gerçekleşebileceğine yürekten inanıyorum. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, kadınların  karar alma süreçlerine dahil etmeleri çalışanları daha çok motive ederken ve daha iyi bir çalışma ortamı yaratırken, diğer yandan daha başarılı bir risk yönetimi sağlamaktadır” dedi. 

KADINLARIN KARAR ALMA SÜRECİNE KATILIMI VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Çalışmaların özellikle enerji sektöründeki cinsiyet çeşitliliğinin, kârlılığı artırdığını ve verimliliği yükselttiğini gösterdiğini kaydeden Sabancı, “Türkiye’nin çeşitli zorluklar ve fırsatlarla birlikte, dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen enerji pazarlarından biri olacağına işaret etti.f Sabancı, “Türkiye’nin enerji politikası, daha güvenli, rekabetçi ve verimli bir enerji geleceği için dayanak teşkil eden enerji güvenliği, yerelleştirme ve öngörülebilirlikten oluşan üç temele dayanmaktadır. Enerji verimliliği de bu üç temel alandaki başarıyı destekleyecek bir diğer önemli politika alanını oluşturuyor. Türkiye'nin daha çeşitli ve daha rekabetçi insan kaynakları ile birlikte yerel enerji kaynaklarındaki güçlü potansiyeli sayesinde, bu hedeflerin gerçekleştirileceğine gerçekten inanıyorum.” diye konuştu.

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü/İstanbul

 

Önceki ve Sonraki Haberler