1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Shell`in rotası, sürdürülebilir enerji geleceği

Shell`in rotası, sürdürülebilir enerji geleceği

Shell, yayınladığı 2011 Sürdürülebilirlik Raporu’nda bu hedefe yönelik çalışmaları ve performans sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Dünyanın...

Shell`in rotası, sürdürülebilir enerji geleceği

Shell, yayınladığı 2011 Sürdürülebilirlik Raporu’nda bu hedefe yönelik çalışmaları ve performans sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Dünyanın artan enerji ihtiyacını ekonomik, çevresel ve sosyal açılardan sorumlu bir şekilde karşılamak için çalışan Shell, yayınladığı 2011 Sürdürülebilirlik Raporu’nda bu hedefe yönelik çalışmaları ve performans sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Royal Dutch Shell’in 2011 Sürdürülebilirlik Raporu’nda; ‘emniyet’, ‘toplum’, ‘iklim değişikliği’, ‘çevre’ ve ‘enerji verimliliği’ gibi alanlarda şirketin yaptığı büyük ve yenilikçi yatırımlar ile, dünyanın çeşitli bölgelerinde bu anlayış paralelinde yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgiler yer alıyor. Shell’in sürdürülebilir gelişime yönelik çabalarının merkezinde daha temiz yanan bir fosil yakıt olan doğal gaza ve inovasyona yaptığı önemli yatırımlar bulunuyor. Emniyet, çevre ve yerel toplumlar ile ilişkiler, şirketin operasyonlarını yürütürken ve gelecek projelerini şekillendirirken dikkate aldığı başlıca konular arasında yer alıyor.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell’in her yıl geliştirdiği sürdürülebilirlik çalışmaları ile  bir örnek oluşturduğunu belirterek, “Shell’in global olarak benimsediği sürdürülebilirlik yaklaşımını Türkiye’deki operasyonlarımızda da gözetiyoruz. Tesislerimizde atık yönetimi uyguluyor, geri dönüşüm sağlıyoruz. Tüketicilere, yüksek teknoloji ile geliştirdiğimiz tasarruf özellikli ürünler sunuyor, bununla birlikte enerji verimliliği konusunda toplumsal bilinç yaratıyoruz. Bu sayede Türkiye’nin ekonomik gelişimine sağladığımız katkının yanı sıra sürdürülebilir kalkınmasına da destek oluyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın yürütülmesinde de emniyet konusunu en önemli önceliğimiz olarak benimsedik. Kendi emniyet kültürümüzü, yol emniyeti projelerimiz ile toplumun geneline de yayıyoruz” dedi.

SAYILARLA SHELL

- 80’den fazla ülkede, 90 bin çalışanıyla faaliyetlerini yürütüyor.

- 2011 yılında dünyadaki petrolün yüzde 2’sini, doğal gazın yüzde 3’ünü üretti. Günde 3,2 milyon varil petrol eş değeri üretim yapıldı. Üretimin yüzde 48’i doğal gaz olarak gerçekleşti. Şirket, 2012 yılında ilk kez petrolden daha fazla miktarda doğal gaz üretmeyi öngörüyor.

- Dünyanın en büyük Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (Liquified Natural Gas-LNG) filosunu oluşturan 49 gemiyle LNG taşıdı. LNG satışları dünya toplamının yüzde 7,7’sini oluşturdu.

- Gelirleri 30,9 milyar dolar, sermaye yatırımları 31 milyar dolar, Ar-Ge yatırımları ise 1,1 milyar dolara ulaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler