1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Siemens Gamesa’dan enerji depolamada bir ilk

Siemens Gamesa’dan enerji depolamada bir ilk

Siemens Gamesa, Almanya’da binlerce evin düşük maliyetle elektrik depolamasını sağlayacak dünyanın en büyük elektrotermal enerji depolama sistemini kurdu.

Siemens Gamesa’dan enerji depolamada bir ilk

Enerji Günlüğü - Siemens Gamesa, Almanya’da binlerce evin düşük maliyetle elektrik depolamasını sağlayacak dünyanın en büyük elektrotermal enerji depolama sistemini kurdu.

Rüzgar türbini üreticisi Alman-İspanyol ortaklığı Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), enerji depolama çözümlerinin geliştirilmesinde bir dönüm noktası olarak nitelediği bir pilot projeye başladı. Şirket elektrikli termal enerji depolama sistemini (ETES) faaliyete geçirdiğini açıkladı. Şirketin Hamburg Teknoloji Üniversitesi'ndeki Mühendislik Termodinamik Enstitüsü ve yerel hizmet kuruluşu Hamburg Energie ile birlikte geliştirdiği yüksek performanslı pilot tesis Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından finanse edildi.

TESİS HAFTADA 130 MWh TERMİK ENERJİ DEPOLAYACAK

Hamburg-Altenwerder'de bulunan ve yaklaşık 1000 tonluk volkanik kayadan oluşan ısı depolama tesisi, 750 ° C’ye kadar sıcak havaya dönüştürülen elektrik enerjisi ile besleniyor. Talebin tepe yaptığı zamanlarda ETES depolanan enerjinin yeniden elektrifikasyonu için bir buhar türbini kullanıyor. ETES pilot tesisi bir hafta boyunca 130 MWh termik enerji depolayabiliyor. Ek olarak, sistemin depolama kapasitesi şarj döngüleri boyunca sabit kalıyor.

Siemens Gamesa Renewable Energy bu pilot projeyi geliştirerek bir kaç GW seviyesine getirmeyi planlıyor. Tesiste depolanan 1 GW’lık elektrik 50 bin hanenin bir günlük ihtiyacını karşılayabilecek. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler