1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Smart Güneş Enerji hisse senetlerine işlem kısıtı

Smart Güneş Enerji hisse senetlerine işlem kısıtı

Borsa İstanbul, Smart Güneş (SMARTG.E) hisse senetlerinde sürekli işlemlere ara verirken, bu kağıtlara açığa satış ve kredili işlem yapma yasağı da getirdi. 

Smart Güneş Enerji hisse senetlerine işlem kısıtı

Enerji Günlüğü - Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (SMRTG.E) Borsa İstanbul’daki hisse senetleri hakkında devre kesici uygulaması kararı alındı.

Borsa İstanbul’dan yapılan duyuruda “SMRTG.E işlem sırasında sürekli işleme ara verilmiş, tek fiyat emir toplama başlamıştır” ifadesi kullanıldı. 

Borsa İstanbul’dan yapılan ikinci bir duyuruyla da SMARTG.E hisselerine açığa satış ve kredili işlem yapma yasağı koyuldu. Duyuru metninde “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EGEEN.E ve SMRTG.E paylarına 18 Temmuz 2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17 Ağustos 2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir” denildi. 

Borsa İstanbul yönetimi, VBTS kapsamında getirilen tedbirlerin, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirildiğini hatırlatarak “Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder” açıklamasında bulundu. Bu arada, SPK'nın 11 Şubat 2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul AŞ Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştı. 

Enerji Günlüğü 

Etiketler : ,
İlgili Haberler