1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tancan: Elektrikte ileri tarihli işlemleri 2020 sonuna doğru açacağız

Tancan: Elektrikte ileri tarihli işlemleri 2020 sonuna doğru açacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, 2020 yılının sonlarına doğru ileri tarihli işlemlere olanak veren Vadeli Elektrik Piyasası'nı (VEP) kurarak piyasanın ve katılımcıların hizmetine açmayı planladıklarını söyledi.

Tancan: Elektrikte ileri tarihli işlemleri 2020 sonuna doğru açacağız

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, 2020 yılının sonlarına doğru ileri tarihli işlemlere olanak veren Vadeli Elektrik Piyasası'nı (VEP) kurarak piyasanın ve katılımcıların hizmetine açmayı planladıklarını söyledi.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi'nin "Elektrik 2.0 Yeni Bir Pazar İnşası" oturumunun açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde kurulması beklenen ve ileri tarihli işlemlere olanak veren Vadeli Elektrik Piyasası'na (VEP) ilişkin olarak, "Hedefimiz 2020 yılının sonlarına doğru bu hizmeti piyasanın ve katılımcılarımızın hizmetine açmaktır" dedi.

EPİAŞ bünyesinde 934 üretim ve 146 tedarik şirketinin katılımcı olarak yer aldığını söyleyen Tancan, VEP ile piyasa katılımcılarının fiyat riskinden korunma ve geleceğe yönelik piyasanın fiyat beklentilerini görme ihtiyacının karşılanacağını dile getirdi. Tancan, "VEP'te piyasa katılımcılarımız yıllık, çeyreklik ve aylık teslimat dönemleri için işlem yapabileceklerdir. Farklı yük tipleri tanımlanmış olan kontratlarla ise piyasa katılımcılarının ihtiyaçlarına daha verimli bir şekilde cevap verilmesi amaçlanmaktadır. Piyasanın gelişimi ve ihtiyaçlar doğrultusunda söz konusu standart kontratlara ilaveten ayın geri kalan hafta içi, hafta sonu ve gün kontratlarının işleme açılması mümkün olacaktır. Gün öncesi ve gün içi piyasalarında olduğu gibi VEP yazılımını da EPİAŞ kendi kaynaklarıyla geliştirecektir ve bu konuda EPİAŞ'ın çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Enerji Günlüğü - Antalya

 

Önceki ve Sonraki Haberler