1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tesla ilk elektrikli kamyonet modelini tanıttı

Tesla ilk elektrikli kamyonet modelini tanıttı

Tesla merakla beklenen ilk elektrikli pick-up modeli ‘Cybertruck’ı kamuoyuna tanıttı. Füturistik tasarımlı Cybertruck, kurşun geçirmiyor ve üç farklı batarya seçeneğiyle 802 km’ye kadar menzil sunuyor. 

Tesla ilk elektrikli kamyonet modelini tanıttı

Enerji Günlüğü - Tesla merakla beklenen ilk elektrikli pick-up modeli ‘Cybertruck’ı kamuoyuna tanıttı. Füturistik tasarımlı Cybertruck, kurşun geçirmiyor ve üç farklı batarya seçeneğiyle 802 km’ye kadar menzil sunuyor. 

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, Los Angelas'ta düzenlediği tören ile füturistik tasarımlı, kurşun geçirmeyen ve 802 km’ye kadar menzil sunan ilk elektrikli pikap-kamyonet modelini kamuoyuna tanıttı. Bu, Tesla'nın kurulduğundan bu yana lansmanını yaptığı 6'ncı araç modeli oldu. 

ÜÇ FARKLI BATARYA SEÇENEĞİ

Cybertruck için üç farklı batarya seçeneği sunuluyor. Söz konusu batarya seçenekleri 400 kilometre üstü, 483 kilometre ve 805 kilometre üstü menziller vadediyor. Cybertruck için Supercharger ile 250 kW şarj desteği mevcut. Elektrikli kamyonetle birlikte bir hava kompresörü de gelecek. 

Üretimine 2021 yılı sonlarında başlanacak olan elektrikli kamyonetin başlangıç fiyatı 39.900 dolar olarak duyuruldu. Tek sarj ile 250 mil mesafeye gidebilecek bu başlangıç modelinin yanı sıra, 49.900 dolara 300 mil menzilli ve 69.900 dolara 500 mil menzilli model de satılacak. 7 ton yükü çekebilecek olan Cybertruck 0’dan saatte 97 kilometre hıza 2.9 saniye gibi kısa bir süre içinde ulaşabilecek.

MUSK SAHNEDE ÇEŞİTLİ DAYANIKLILIK TESTLERİ GÖSTERDİ

Tesla CEO’su Elon Musk, Cybertruck’ın tanıtım etkinliğinde yeni kamyonetin kasasının dayanıklılığını sergilemek için araca çekiçle, bilyeli rulmanlarla vurulmasını gösterdi. Cybertruck’ın kasasına silahla ateş edilen bir video da tanıtım etkinliğinde izletildi. Bununla birlikte Cybertruck’ın camlarının dayanıklılığını göstermek için yapılan testte, katılımcılardan biri tarafından yakın mesafede atılan cisim, otomobilin yan camını kırdı. Musk, bu durumu bir güncellemeyle düzelteceklerini belirtti. 

Tanıtım etkinliğinde Cybertruck’ın halat çekme oyununda bir F-150’yi ve hızlanma yarışında da Porsche 911’i mağlup ederken gösteren videolar da katılımcılara izletildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler