1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Trump’tan Çin ve Japonya’ya: Petrol tankerlerini korumak sizin işiniz!

Trump’tan Çin ve Japonya’ya: Petrol tankerlerini korumak sizin işiniz!

ABD Başkanı Donald Trump, petrol ithalatının büyük kısmını Hürmüz Boğazı üzerinden yapan Çin ve Japonya’ya güvenlikte daha sorumlu davranma çağrısında bulundu.

Trump’tan Çin ve Japonya’ya: Petrol tankerlerini korumak sizin işiniz!

Enerji Günlüğü - ABD Başkanı Donald Trump, petrol ithalatının büyük kısmını Hürmüz Boğazı üzerinden yapan Çin ve Japonya’ya güvenlikte daha sorumlu davranma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, petrol ihtiyaçlarının büyük bölümünü Hürmüz Boğazı üzerinden petrol tankerleri ile karşılayan Çin ve Japonya gibi ülkeleri petrol tankerlerinin korunması için daha fazla şey yapmaya çağırdı. 

ROTAYI SIFIR MALİYETLE NEDEN BİZ KORUYORUZ?

Çin'in petrol ihtiyacının yüzde 91'ini ve Japonya'nın yüzde 62'sini Körfez bölgesinden karşıladıklarını, birçok başka ülkenin de aynı şeyi yaptıklarını belirten Trump, "Neden bu denizcilik rotasını diğer ülkeler için sıfır maliyetle biz koruyoruz. Her zaman tehlikeli olan bu yolculukta tüm bu ülkeler kendi gemilerini korumalılar. Dünyanın en büyük enerji üreticisi haline gelen ABD'nin orada olmaya ihtiyacı yok" diye konuştu. 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Trump, ABD'nin İran'dan talebinin nükleer silaha sahip olmaması ve teröre destek vermemesi olduğunu da iddia etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler