1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Yemen`de petrol boru hattında patlama

Yemen`de petrol boru hattında patlama

Enerji Günlüğü - Yemen'in doğusundaki Ma'rib bölgesinde kimliği belirsiz silahlı gruplar tarafından petrol boru hattına sabotaj düzenlendi. Ma'rib bölgesindeki...

Yemen`de petrol boru hattında patlama

Enerji Günlüğü - Yemen'in doğusundaki Ma'rib bölgesinde kimliği belirsiz silahlı gruplar tarafından petrol boru hattına sabotaj düzenlendi. Ma'rib bölgesindeki petrol boru hattına düzenlenen sabotaj nedeniyle yangın çıktığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Daha önce de bölgenin farklı noktalarındaki petrol boru hatlarına çeşitli saldırılar düzenlenmiş, mühendis ve teknik personelden oluşan Yemen'li yetkililer 11 ay aradan sonra 5 Temmuz'da boru hattında meydana gelen arızayı giderebilmişti.

Güvenlik kaynakları, boru hattının patlatılmasıyla ilgili bağlantısı olduğundan şüphelenilen şahısların tutuklanmasına yönelik kapsamlı bir operasyon başlattıklarını, saldırganların başkent Sana ve diğer kentlere giden elektrik kablolarını kesmeye çalıştıkları ancak bunda başarılı olamadıklarını bildirdi. Patlama, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen ve Yemen'e 6,4 milyar dolar yardımın toplandığı Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi  (KİK) toplantısı sırasında meydana geldi.

Toplantıda Yemen hükümeti ülkedeki ekonomik kriz ve istikrarsız tablodan ötürü eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e eleştiriler yöneltmişti. Salih, dün yaptığı konuşmada başarısızlıkla itham ettiği Yemen hükümetini eleştirerek şunları kaydetti: ''Hükümet, petrol boru hattı ve elektrik hatlarına sabotaj düzenleyen saldırganları yakalamaktan acizken, eski liderlerini suçlamakla uğraşıyor.'' Öte yandan Salih'in eleştirileri üzerine bir açıklama yapan Yemen Başbakanı Muhammed Salim Basindva, ülkedeki karışıklık ve huzursuzlukların çoğunun arkasında Salih'in parmağı olabileceğine dikkati çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler