1. HABERLER

  2. KARİYER/ATAMA

  3. YEO Teknolojiden Sorumlu Başkanlığı'na Baykut getirildi

YEO Teknolojiden Sorumlu Başkanlığı'na Baykut getirildi

YEO Teknoloji’de, Teknolojiden Sorumlu Başkanlık (CTO) görevine Alper Baykut getirildi. 

YEO Teknolojiden Sorumlu Başkanlığı'na Baykut getirildi

Enerji Günlüğü - Teknoloji ve mühendislik şirketlerinden YEO Teknoloji’de üst düzey atama gerçekleştirildi. Şirketin Teknolojiden Sorumlu Başkanlık görevine (CTO) elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri alanındaki tanınmış isimlerden Alper Baykut atandı. Baykut, yeni dönemde YEO Teknoloji’nin Ar-Ge ve ürün geliştirme faaliyetlerini de yönlendirecek.

1969’da İstanbul’da doğan Baykut, 1987 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Alper Baykut, Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri ve Bilgisayar Mühendisliklerini Çift Ana Dal Mühendislik derecesi ile 1992’de bitirdi. Doktora çalışmaları ile Arçelik Ar-Ge’deki iş hayatını (1992-2012) beraber yürüterek gömülü sistemler konusunda uzmanlaştı.

DMA firmasında elektrikli araçlarda kullanılan elektronik kartların hem yazılımı hem de donanımı konusunda kurduğu ekipleri yöneterek, Türkiye’deki ilk homologe edilmiş elektrikli aracının üretimine öncülük etti (2012-2018). DMA’daki CTO’luk görevine paralel olarak Çin'deki tedarik zinciri yönetimi için kurulan CADMA şirketinde de CTO olarak görev aldı.

T.C.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına elektrikli araçlarla ilgili üç kümelenme çalışmasında koordinatörlük görevini üstlenen Baykut, İTÜ Rektör Danışmanlığı süresince Elektrikli Araçlar Sinerji Merkezi kurulumu ve üniversite-sanayi işbirliği konularında çalıştı. MaaS (Mobility as a Service / Hizmet Olarak Mobilite), CASE (Connected, Automated, Shared and Electrified / Bağlantılı, Otonom, Elektrifikasyon ve Paylaşım), ESS (Energy Storage Systems / Enerji Depolama Sistemleri) ve batarya üretimi konularında Türkiye’nin önde gelen firmalarına danışmanlık yaptı. 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler