1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Yingli Solar, otellerin enerji faturasını yüzde 40 düşürecek

Yingli Solar, otellerin enerji faturasını yüzde 40 düşürecek

Enerji Günlüğü - Merkezi Çin’de bulunan Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak...

Yingli Solar, otellerin enerji faturasını yüzde 40 düşürecek

Enerji Günlüğü - Merkezi Çin’de bulunan Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek için önemli bir imkana sahip olduğuna dikkat çekti. Uğur Kılıç, “Tüm enerji ihtiyacını güneş enerjisinden sağlayan Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek dünyada bir ilke imza atmıştır” dedi. Türkiye’nin özellikle turizm tesislerinin bulunduğu güney bölgesinin yüksek güneş enerjisi potansiyeli olduğunu belirten Uğur Kılıç, turizm sektörünün enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için önemli bir imkana sahip olduğunu belirtti.

OTELLERİN ENERJİ FATURASI YÜZDE 40 DÜŞÜYOR
Uğur Kılıç, otellerin en büyük maliyetleri arasında olan enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden faydalanması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Türkiye'nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2.640 saat (günlük toplam 7,2 saat). Güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl gibi önemli potansiyele sahip. Mart 2012 tarihinde çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte kurum ve kişilere kendi elektrik enerjilerini üretmelerine izin vermesi, otellere önemli bir fırsat sunmaktadır. Oteller güneş enerjisini kullanarak elektrik faturalarını yüzde 30 - 40 oranında düşürebilecekler.”

Önceki ve Sonraki Haberler