1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı inşasına iki talip çıktı

Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı inşasına iki talip çıktı

Yunanistan ve Bulgaristan arasında Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından doğalgaz taşıyacak boru hattı kurulması için yapılan ihaleye...

Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı inşasına iki talip çıktı

Enerji Günlüğü - Yunanistan ve Bulgaristan arasında Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından doğalgaz taşıyacak boru hattı kurulması için yapılan ihaleye iki başvuru yapıldı.

Bulgaristan’ın Rus gazına bağımlılığını azaltacak olan Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz boru hattı projesini geliştiren ICGB şirketi, Yunanistan ve Bulgaristan arasında bir gaz ara bağlantı hattı dizayn edilmesi ve inşaası için ihaleye iki başvuru yapıldığını duyurdu. 145 milyon euro değerindeki hattın dizaynı ve kurulumunu içeren ihaleye Yunan AVAX şirketi ile Bulgar şirketler GP Group ve Glavbolgarstroy International ve İtalyan Bonatti'nin oluşturduğu konsorsiyumun başvurduğu bildirildi. 

Projeyi yöneten ICGB, seçme sürecinin Mayıs'ta tamamlanmasını ve sonra inşaatın Haziran ayında başlamasını öngörüyor. 

İhaleyi kazanan şirket 185 km uzunluğundaki boru hattını 18 ayda inşaa edecek. Bulgaristan, inşaa edilecek boru hattı yoluyla Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasında 2020 yılından itibaren yılda 1 milyar metreküp doğalgaz alacak.

BULGARİSTAN-YUNANİSTAN DOĞALGAZ BORU HATTI İÇİN START VERİLDİ

YUNANİSTAN-BULGARİSTAN GAZ BAĞLANTISINA BÜYÜK İLGİ

 
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler