1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kuruluyor

ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kuruluyor

ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji işbirliğini koordine etmek amacıyla ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kurulacak.

ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kuruluyor

Enerji Günlüğü - ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji işbirliğini koordine etmek amacıyla ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kurulacak.

Ankara’nın Doğu Akdeniz’e ikinci bir sondaj gemisi göndermesinin ardından ABD’den Türkiye karşıtı bir hamle geldi. ABD Senatosu, Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı tasarısına onay verdi. Tasarıya göre ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji işbirliğini koordine edecek bir merkez kurulacak.

Tasarıya göre ayrıca; Kıbrıs’a silah satışı ile ilgili kısıtlamalar kaldırılacak, Yunanistan’a 3 milyon ABD Doları tutarında doğrudan askeri yardım yapılacak ve 2020-2022 yılları arasında mali dönemlerinde Yunanistan ve Kıbrıs’a Uluslararası Askeri Eğitim yardımı yapılacak.

Tasarıda Ankara ile Washington arasında kriz yaratan S-400 alımı da yer aldı. Buna göre, Türkiye S-400 hava savunma sistemi alma planından vazgeçmezse F-35 sevkiyatı son bulacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler