1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. ABD’den Türkmenistan’a doğalgaz proje desteği

ABD’den Türkmenistan’a doğalgaz proje desteği

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Robert Blake, Türkmenistan'ın enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırmasını desteklediklerini...

ABD’den Türkmenistan’a doğalgaz proje desteği

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Robert Blake, Türkmenistan'ın enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırmasını desteklediklerini söyledi.Güney ve Orta Asya'dan sorumlu ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Robert Blake, Türkmenistan’ın Hindistan’ın ihtiyacını karşılayabilecek kadar doğalgaz rezervine sahip olduğunu belirtti.  Özbekistan ile Kazakistan’ı ziyaret eden Blake, Almatı’da düzenlediği basın toplantısında, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine önem verdiklerini kaydederek, bu hattın bölgedeki iki önemli ülkeyi birleştirdiğini ve bunun da Türkmenistan ile Hindistan olduğunu ifade etti. Ekonomik bakımdan hızlı kalkınan Hindistan’ın büyük bir miktarda doğalgaza ihtiyaç duyduğunu belirten Blake, Hindistan’ın önemli bir pazar olduğunu ve Türkmenistan’da da bu hat için yeterli miktarda doğalgazın bulunduğunu belirtti.

ABD’li yetkili, Washintgon yönetiminin Türkmenistan’ın enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırmasını desteklediğini belirterek, söz konusu hattın hem Afganistan’a hem de Pakistan’a önemli bir transit girdisi sağlayacağını söyledi. ABD şirketlerinin bu projeye katılmayı istediklerini belirten Blake, Türkmenistan’ın uluslararası şirketlere teklif edeceği teşviklerin proje açısından son derece önemli olduğunu belirtti. ABD’li yetkili, Türkmen yönetiminin TAPİ projesiyle dünya turuna çıkacağını, New York, Singapur, Londra gibi ülkelerde uluslararası şirketlerin katılımıyla toplantıların yapılacağını belirtti. Türkmen gazını Güney Asya ülkelerine taşıyacak TAPİ projesiyle Türkiye ve Rusya da ilgileniyor. Dünyada doğalgaz rezerviyle dördüncü sırada bulunan Türkmenistan; Rusya, İran ve Çin’e doğalgaz ihraç ediyor. Türkmen gazının Avrupa pazarına ulaştırılması konusu da gündemde.

Önceki ve Sonraki Haberler