1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. AB`de Gazprom hakkında inceleme

AB`de Gazprom hakkında inceleme

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği'nin yürütme organı niteliğindeki Komisyon'u serbest rekabet koşullarına uyup uymadığı ile ilgili olarak Rusya'nın...

AB`de Gazprom hakkında inceleme

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği'nin yürütme organı niteliğindeki Komisyon'u serbest rekabet koşullarına uyup uymadığı ile ilgili olarak Rusya'nın enerji devi Gazprom hakkında inceleme başlattı. Komisyon, Rus kamu şirketi Gazprom'un Avrupa'daki müşterilerini olağanın üzerinde fatura kesmiş olabileceğini söylüyor. Komisyon'un açıklamasında şirketin ağırlıklı konumunu suistimal etmiş olabileceğinden söz ediliyor. Avrupa'daki kimi ülkeler bütünüyle Rusya'dan gelecek gaza bağımlı konumda. AB Komisyonu Gazprom'un gazın serbest olarak akışını engellemiş olabileceğinden kuşkulandığını belirtiyor.

BBC muhabiri, Avrupa ile Rusya arasındaki "enerji ilişkilerinin" gergin olduğunu, Avrupa'nın Rusya'nın en büyük müşterisi olmakla birlikte bu tek yanlı bağımlılığı ortadan kaldıracak düzenlemeler yapmaya çalıştığını belirtiyor. Rusya'dan Avrupa'ya gaz akışı 2006 ve 2009 yıllarında Ukrayna ile Rusya arasındaki yaşanan bir anlaşmazlık nedeniyle kısılmıştı. Ukrayna, Gazprom'a ait boru hatlarının geçtiği önemli bir transit ülke konumunda bulunuyor. Komisyon, Gazprom'u kusurlu bulur ve rekabet ortamını zedeleyici strateji izlediği sonucuna varırsa şirkete milyarlarca dolarlık ceza kesebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler