1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Belarus`u by-pass eden Rus petrol hattı devrede

Belarus`u by-pass eden Rus petrol hattı devrede

Enerji Günlüğü - Rusya, Belarus'u by pass ederek Avrupa'ya petrol taşıyacak Baltık Denizi Boru Hattı'nın ikinci ayağını da devreye aldı. Boru hattıyla...

Belarus`u by-pass eden Rus petrol hattı devrede

Enerji Günlüğü - Rusya, Belarus'u by pass ederek Avrupa'ya petrol taşıyacak Baltık Denizi Boru Hattı'nın ikinci ayağını da devreye aldı. Boru hattıyla Ust-Luga bölgesine gelen petrolün tankerlere doldurulup, Avrupa'ya sevkediliyor. Rusya, hat üzerinden yılda 10 milyon ton petrol ihracatı hedefliyor. Hattın kapasitesi, ileride 30 milyon tona kadar artırılabilecek. Bin kilometre uzunluğundaki boru hattını da içeren projenin maliyeti 4 milyar dolara yakın. 2007'de Belarus ile yaşadığı kriz sırasında Rusya'nın Drujba petrol boru hattından Avrupa'ya yaptığı sevkıyat dört günlüğüne kesilmişti. Krizin nedeni, Minsk'in transit ücretlerinde artış istemesiydi.

Petrolde olduğu gibi doğalgazda da Avrupa'ya aracısız ulaşmak isteyen Rusya, Ukrayna'yı by-pass eden Kuzey Akım Doğalgaz Boru Hattı'nın inşasını sürdürüyor. Aynı şekilde, Karadeniz'in altından geçerek Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım için de yıl sonunda kazmanın vurulması bekleniyor.