1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Bulgaristan, Belene`ye nükleerden tümüyle vazgeçti

Bulgaristan, Belene`ye nükleerden tümüyle vazgeçti

Enerji Günlüğü - Başbakan Boyko Borisov, BNT TV kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Şubat ayında Finans Bakanı Simeon...

Bulgaristan, Belene`ye nükleerden tümüyle vazgeçti

Enerji Günlüğü - Başbakan Boyko Borisov, BNT TV kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Şubat ayında Finans Bakanı Simeon Dyankov ile 15 Mart’ta görevinden istifa eden Enerji Bakanı Trayço Traykov’u Sofya’nın ilk ünitesinin üçte ikisi tamamlanan Belene'deki santralin yapımından vazgeçtiğini bildirmeleri için Moskova’ya yolladığını söyledi. Borisov, iki bakanın Moskova ziyaretinin sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak Bulgaristan'ın Belene projesinden tümüyle vazgeçtiğine dair resmi yazıyı Perşembe günü Moskova’ya gitmesi beklenen yeni Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev'un Rus yönetimine sunması bekleniyor.

Belene'deki üçte ikisi tamamlanan ilk reaktör için bugüne kadar 920 milyon dolar harcayan Bulgaristan, bu üniteyi 100 milyon euro'luk ek bir harcamayla tamamlayıp, ülkedeki bir başka nükleer tesis olan Kozloduy bünyesinde faaliyete geçirecek. Bin megavatlık ünitenin eklenmesiyle birlikte Kozloduy Santrali'nin toplam kapasitesi 3 bin megavata yükselecek. Belene'de ise nükleer santralin yerine doğalgaza dayalı elektrik santrali yapılması planlanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler