1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ceyhan küresel enerji üssü olabilir

Ceyhan küresel enerji üssü olabilir

Türk-İngiliz ortaklığı Genel Enerji'nin önce Kuzey Irak'ta Bina Bawi'deki payını artırıp, sonra da Miran sahasında çoğunluk hissesine sahip olmasının...

Ceyhan küresel enerji üssü olabilir

Türk-İngiliz ortaklığı Genel Enerji'nin önce Kuzey Irak'ta Bina Bawi'deki payını artırıp, sonra da Miran sahasında çoğunluk hissesine sahip olmasının ardından dünyanın gözü Ceyhan'a çevrildi. Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, "Irak'tan gelecek petrol ve doğalgaz, gelecekte kurulacak rafineri ve sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri ile Ceyhan dünyanın enerji üslerinden biri olmaya aday" dedi.

Birol, uluslararası enerji şirketlerinin Kuzey Irak başta olmak üzere, Irak'ın birçok bölgesine akın etmesinin ardından bölgede Ceyhan'ın da öneminin arttığına dikkat çekerek, "Dünyada enerji üssü olarak Rotterdam, Singapur gibi şehirler var. Bunların yanına üçüncü bir üs olarak neden Ceyhan gelmesin- Irak'tan gelecek petrol ve doğalgaz, gelecekte kurulacak rafineri ve sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri ile Ceyhan dünyanın enerji üslerinden biri olmaya aday" diye konuştu. Birol, "Rotterdam ve Singapur'a petrol getiren yataklar artık yaşlandı ve üretimleri giderek düşüyor. Bundan sonra önümüzdeki dönemde dünya petrol üretiminin yüzde 60'ından fazlası Türkiye'nin içinde olduğu bu bölgeden gelecek. Bu açıdan bir üs yaratma şansımız var" değerlendirmesini yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler