1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Çin`in kömür üretimi azaldı

Çin`in kömür üretimi azaldı

Enerji Günlüğü - Çin'in kömür üretimi Temmuz ayında yıl bazında yüzde 1,6 azaldı.Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre,...

Çin`in kömür üretimi azaldı

Enerji Günlüğü - Çin'in kömür üretimi Temmuz ayında yıl bazında yüzde 1,6 azaldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, kömür üretimi Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 azalarak 301 milyon ton oldu.

Çin yaşadığı hava kirliliğine çözüm bulmak için kömür kullanımını düşürmeyi hedefliyor. Bu nedenle dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin artan enerji ihtiyacını daha çok yenilenebilir kaynaklarından karşılamayı planlıyor.

Pekin, hava kirliliği ile mücadele kapsamında geçen yıl 19 milyon ton olan kömür tüketimini yılın ilk yarısında 1,33 milyon ton civarında azalttı. Pekin’de 2014 yılının tamamında kömür kullanımının 2,6 milyon ton azaltılması planlanıyor.

ÇİN'İN TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Öte yandan, Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Temmuz ayında toplam elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 509.7 milyar kwh oldu.

Ocak-Temmuz döneminde ise kümülatif ulusal toplam elektrik tüketimi yüzde 4,9 artışla 31,37 trilyon kwh olarak gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler