1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Çinliler Vestas`ı alacak haberi, hisseleri zıplattı

Çinliler Vestas`ı alacak haberi, hisseleri zıplattı

Enerji Günlüğü - Danimarka'nın en çok okunan gazetelerinden Jyllands-Posten'in dün yayımladığı blir haber Vestas hisselerinin bir gün içinde yüzde...

Çinliler Vestas`ı alacak haberi, hisseleri zıplattı

Enerji Günlüğü - Danimarka'nın en çok okunan gazetelerinden Jyllands-Posten'in dün yayımladığı blir haber Vestas hisselerinin bir gün içinde yüzde 22 oranında değer kazanmasına neden oldu. Yesilekonomi.com haber sitesinde yer alan habere göre Danimarkalı gazete, ismini açıklamadığı kaynaklara dayanarak, Çinli türbin üreticileri Sinovel ve Goldwind'in Vestas'ı satın almak için incelemelerde bulunduğunu ve bu firmaya satın alma teklifinde bulunacağını yazdı.
Haberin ardından 181 binden fazla hisssedarı bulunan Vestas'ın Kopenhag borsasındaki hisselerinin değeri yüzde 22 yükseldi. Hisseler günü yüzde 13'lük değer artışıyla tamamladı.
Danimarka Enerji Bakanı Martin Lidegaard ise hükümetin Çinli firmalardan teklif geldiği takdirde bunu engellemeyeceğini ve konuya müdahil olmayacağını söyledi.
Vestas CEO'su Ditlev Engel, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin yıllık etkinliği sırasında kendisine yöneltilen soruları cevapsız bıraktı. Çinli Goldwind şirketi dedikodular üzerinden açıklama yapmayacağını belirtirken, Sinovel herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler