1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Devler, Mersin açıklarında petrol ve gaz için atakta

Devler, Mersin açıklarında petrol ve gaz için atakta

Enerji Günlüğü - Dünya enerji devi Shell'in TPAO ile birlikte Akdeniz'de Antalya açıklarında petrol aramak üzere imzaladığı anlaşmadan sonra, Mersin-İskenderun...

Devler, Mersin açıklarında petrol ve gaz için atakta

Enerji Günlüğü - Dünya enerji devi Shell'in TPAO ile birlikte Akdeniz'de Antalya açıklarında petrol aramak üzere imzaladığı anlaşmadan sonra, Mersin-İskenderun bölgesinde arama ve üretim çalışmaları için de dünya devleri kuyruğa girdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın yapmayı planladığı petrol arama çalışmaları için 15 Mayıs'tan itibaren şirketlerden teklifler alınacak.

Teklif sunmak isteyen firmalardan bazıları, bilgi odasına (data room) girdi. Bir firmanın da bu hafta içinde gelmesi bekleniyor.
Bilgi odasına giren firmalar arasında Chevron (ABD), Total (Fransa), Petrobras (Brezilya), Statoil (Norveç), OMV (Avusturya), Conocophillips (ABD), RWE Perenco (Almanya-Fransa), Genel Energy (Türkiye-İngiltere) ve BG (İngiltere) bulunuyor. Kuveyt merkezli Kuveyt Enerji Company KEC'in bu hafta sonuna kadar data rooma gelmesi bekleniyor.
Türkiye'nin Antalya açıkları ile Güneydoğu'da arama için Shell ile yaptığı gibi tek bir firmayla anlaşabileceği gibi, yoğun ilgi nedeniyle birden fazla anlaşmaya da imza atabileceği belirtiliyor.
Ancak Akdeniz'deki petrol ve gaz arama çalışmaları, bölgedeki Kıbrıs merkezli gerilimi tırmandırıyor. Çünkü halen Kıbrıs Rum Kesimi de ABD'li Noble Energy ile Akdeniz'de petrol ve gaz arama çalışmaları yürütüyor. KKTC'nin açıkladığı münhasır ekonomik alanlarla, Rum Kesimi'nin arama yapacağını açıkladığı bazı alanlar çakışıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler