1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan Gazprom’a uyarı!

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan Gazprom’a uyarı!

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rus enerji devi Gazprom’u yatırımlarını bir an önce daha verimli hale getirmesi, aksi durumda hem iç hem de dış...

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan Gazprom’a uyarı!

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rus enerji devi Gazprom’u yatırımlarını bir an önce daha verimli hale getirmesi, aksi durumda hem iç hem de dış piyasalarda rekabet edemez duruma gelebileceği konusunda uyardı. Finmarket.ru sitesinde yer alan habere göre Bakanlığın Ağustos toplantı tutanaklarında Gazprom’un ihracattan yüzde 75 gelir elde ettiği, şirketin en çok satış yaptığı Avrupa pazarında ise arzın çok fazla olması sebebiyle Gazprom’un payının düştüğü ifade ediliyor.

2016 yılında şirketin üzerindeki baskının iyice artacağı, uzmanlara göre ABD’nin Avrupa’ya ucuz fiyattan kaya gazı satmaya başlayacağı ve bunun Gazprom’u olumsuz yönde etkileyeceği belirtiliyor. İç piyasada da Gazprom’un işlerinin pek iyi gitmediği kanısında olan uzmanlar, Rus gaz devinin pozisyonlarını bağımsız üreticilere kaptırdığını, bu üreticilerin 2011 yılındaki paylarının yüzde 25’e çıktığını ve giderek artmaya devam ettiğini belirtiyor.

Erkan ÖZDEMİR

Önceki ve Sonraki Haberler