1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. En ucuz doğalgaz bizde!

En ucuz doğalgaz bizde!

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre, Batı Balkanlar'da doğalgazı en pahalı Bosna Hersek kullanıyor. Bosna Hersek doğalgazı, en...

En ucuz doğalgaz bizde!

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre, Batı Balkanlar'da doğalgazı en pahalı Bosna Hersek kullanıyor. Bosna Hersek doğalgazı, en yakın komşuları Hırvatistan ve Sırbistan'dan yaklaşık yüzde 40 daha pahalıya tüketiyor. Bölgede doğalgazın en ucuz olduğu ülkeler Romanya ve Türkiye. Romanya'da doğalgazın metreküp fiyatı 0,28 avro iken, Türkiye'de Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) 0,36 avro, Bulgaristan'da 0,49 avro, Slovenya'da ise  0,79 avro.

Doğalgazın metreküp fiyatının Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ortalaması 0,64 avro. AB ülkeleri arasında doğalgazın metreküp fiyatının en pahalı olduğu ülke 1,17 avro ile İsveç. ABD'de Mayıs 2012 verilerinde, yapılan son zamla birlikte doğalgazın metreküp fiyatının 1,9 dolardan 2,28 dolara yükseldiği görülüyor. Gazprom doğalgaz şirketinin Temmuz ayı verilerine göre de doğalgazın metreküp fiyatında bir önceki aya kıyasla yüzde 9,39 düşüş yaşandı.

Önceki ve Sonraki Haberler