1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Enerji Bakanı’ndan AB’ye çağrı: Rum yönetimini masaya oturtun

Enerji Bakanı’ndan AB’ye çağrı: Rum yönetimini masaya oturtun

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  AB’ye Rum yönetiminin KKTC’nin ortak komite önerisi için masaya oturmasını sağlaması çağrısında bulundu. 

Enerji Bakanı’ndan AB’ye çağrı: Rum yönetimini masaya oturtun

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  AB’ye Rum yönetiminin KKTC’nin ortak komite önerisi için masaya oturmasını sağlaması çağrısında bulundu. 

Karpaz açıklarında sondaj faaliyetlerine başlayan Yavuz Sondaj gemisi ziyareti sonrası Değirmenlik köyü halkıyla bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KKTC hükümetinin geçtiğimiz ay Rum yönetimine doğal kaynakların paylaşımı için yaptığı ortak komite kurma önerisi ile ilgili bir çağrıda bulundu. Dönmez, "Şimdi Avrupa Birliği'ne de buradan seslenmek istiyorum. Güney Kıbrıs Rum yönetimine iletin, masaya oturmalarını sağlayın. Masaya oturmadan çözüm bulma imkanı yok. Bölge dışı aktörlerin arkasına sığınarak KKTC ve Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak isteyenler yanıldığını er ya da geç anlayacaktır” dedi. 

AB ASLINDA KKTC’NİN TEKLİFİNE OLUMLU BAKTI

Rum yönetimine de bir kez daha seslenen Dönmez, “KKTC hükümeti geçtiğimiz ay size bir teklifte bulundu. Gelin bu doğal kaynakları nasıl paylaşılacağını birlikte bir komite kurmak suretiyle ortak çalışma grubu ile belirleyelim dendi. Bu teklifi ciddiye almadan hemen ret ettiler. Hatta dediler ki biz Türkiye Cumhuriyeti ile gerekirse görüşürüz. Biz de onlara dedik ki sizin muhatabınız adada yaşayan KKTC devletidir. Geçmişte Annan planında nasıl kaçtılar ise aynı kaçma oyunları taktiklerini yapmaya çalışıyorlar. Önce onlarla masaya oturacaksınız. İhtiyaç hissederseniz garantör ülke olarak bizde masaya geliriz. Siz eşit şartlarda bu meseleyi tartışıp müzakere edin. Şimdi ondan kaçtılar ama benim bildiğim kadarıyla Avrupa Birliği aslında KKTC'nin bu teklifine olumlu baktı" şeklinde konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler