1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. ENSİA Başkanı Vatansever: Çatı GES’ler zorunlu olmalı

ENSİA Başkanı Vatansever: Çatı GES’ler zorunlu olmalı

ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, yeni yapılan binalarda çatı GES zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi.

ENSİA Başkanı Vatansever: Çatı GES’ler zorunlu olmalı

Enerji Günlüğü - ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, yeni yapılan binalarda çatı GES zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, 1 Ocak 2020’den itibaren yeni yapılan binaların çatılarına güneş enerjisi santrali (GES) kurulma zorunluluğu getirilmesinin, Türkiye için çok öğretici olduğunu belirterek, “ABD’den daha zengin bir ülke miyiz?” diye sordu.

ABD’DE ENERJİ BAĞIMLILIĞI YOK VE ÇATI GES ZORUNLU
Yeni bina ve fabrika inşaatlarında çatı konstrüksiyonlarının GES kurulumuna uygun şekilde yapılması gerektiğini pek çok defalar ifade ettiklerini kaydeden Hüseyin Vatansever, şöyle konuştu, “ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, 1 Ocak 2020’den itibaren yeni yapılan binaların çatılarına GES kurulma zorunluluğu getirildi. Bu örnek Türkiye için çok öğreticidir. ABD’den daha zengin bir ülke miyiz? Kaliforniya, enerjide dışa bağımlılığı sıfır noktasına indiren ABD’nin nüfus yoğunluğu en yüksek eyaletidir. Enerjisinin yüzde 16’sını güneşten elde eden eyaletteki uygulamanın bir benzerini yıllardır kamuoyuna ve kamu otoritelerine ilettik”. 

Türkiye’deki mevcut yapı stoğunun büyük çoğunluğunda çatıların; yön, açı ve binaların statik taşıyıcı güçleri dikkate alındığında GES projelerine uygun olmadığına dikkat çeken Hüseyin Vatansever, “Derneğimizin kurulduğu 2016’dan bugüne, yeni yapılacak tüm bina ve fabrikaların çatılarının fotovoltaik güneş enerjisi panellerine uygun şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledik. Tüm siyasi partilerin ortak insiyatifi ile İmar Yasalarında süratle gerekli değişikliklerin yapılması ve zorlayıcı hükümler getirilmesi gerektiğini dile getirdik. Ama maalesef kimseye dinletemedik” dedi.

Birincil enerji kaynaklarında yaklaşık yüzde 75 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de, çatıların GES’lere uygun inşa edilmesi sağlanamazken, enerjide dışa bağımlılığı sıfır noktasında olan ABD’deki uygulamanın kendilerini üzdüğünü vurgulayan Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı;… 

BİNALAR, ÇATISI GES’E UYGUNSA RUHSAT ALMALI
“Belediyelerimiz hem kanunların yapımında hem de uygulamada belirleyici olmalı. İnşaat ruhsatı verirken, binanın ya da fabrikanın GES panellerine uygun projelendirildiğine dikkat etmeli ve görüntü kirliliği oluşmamalı. Ülkemiz, enerji talebinin önemli bir bölümünü güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan karşılayabilir. Coğrafi konumumuz gereği güneş enerjisinde en şanslı ülkelerden biriyiz. Ülkemiz yıllık 2.737 saat güneşlenme süresi karşılığında güneşten sadece 6 GW enerji elde ederken; Almanya yıllık 1600 saat güneşlenme süresi karşılığında 46 GW enerji üretebiliyor. Yani bizden yüzde 60 daha az güneş alırken, bizden yaklaşık sekiz kat daha fazla güneş enerjisi elde ediyor. Ülkemizde güneş enerjisi kapasitesinin son üç yılda yüzde 75 artmasını elbette alkışlıyoruz. Ancak bu veriler, Türkiye’nin tam anlamıyla varlık içinde yokluk çektiği gerçeğini değiştirmiyor”.

LİSANSSIZ ÜRETİMİN ÖNÜ AÇILMALI
Hüseyin Vatansever, kamu otoritesinin güneş enerjisinde lisanssız üretimin önünü açıcı düzenlemeleri süratle gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı ve sözlerini şöyle tamamladı, “Evler, apartmanlar, konut siteleri, fabrikalar, hastaneler, kamu binaları ve turizm tesislerinin kendi elektriğini kendisi üretmesi gerekir. Üreticilerin, kullandığından fazla olan elektriği devlete sattığı bir sistemin fiili olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Elektrik dağıtım şirketleri bu kapsamda gerekli hazırlıklarını ve teknik altyapılarını şimdiden tamamlamalı. Almanya’nın güneş enerjisindeki başarısının altında bireylerin dahi kendi elektriğini üretmesinin önünü açıcı düzenlemeler yatıyor. Başarılı olmuş örnekleri ülkemize adapte ederek hızla yol alabiliriz”.

Önceki ve Sonraki Haberler