1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. ENSİA’da yeni başkan Alper Kalaycı

ENSİA’da yeni başkan Alper Kalaycı

Enerji Sanayicileri ve İş adamları Derneği (ENSİA) Başkanlığına. Aero Rüzgar Endüstrisi AŞ Genel Müdürü Alper Kalaycı seçildi.

ENSİA’da yeni başkan Alper Kalaycı

Enerji Günlüğü - Enerji Sanayicileri ve İş adamları Derneği (ENSİA) Başkanlığına. Aero Rüzgar endüstrisi AŞ Genel Müdürü Alper Kalaycı seçildi.

Enerji ekipmanı üreticilerini çatısı altında toplayan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ENSİA) 3’üncü Olağan Genel Kurulu toplandı. İzmir Tepekule’de pandemi kurallarına uygun şekilde gerçekleşen toplantıda derneğin yeni Yönetim, Denetim ve Danışma Kurulu üyeleri seçildi.

YENİ BAŞKAN ALPER KALAYCI

Yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını yaptı. Buna göre ENSİA Başkanlığı’na Alper Kalaycı getirildi. Başkan Yardımcılıklarına Murat Güler (aynı zamanda sayman) Murat Güler ve Tibet Arbak getirildiler.

Yönetim Kurulunda yer alan diğer üyeler ise şöyle: Bekir Girgin (Gimas Makina), Ali Çamurdan (Şişecam Elyaf AŞ), Ender Demirbaş (Mimsan Grubu), Özgür Soysal (TPI Composites), Şerafettin Emre Kahya (LM Wind Power), Tolga Murat Özdemir (Kontek Enerji), Zeynep Şemsi Aysalar (Berdan Cıvata), Ergenç İneler (Metyx), Osman Hisarcıklıoğlu (Bureau Veritas), Samet Güldoğan (Ateş Çelik), Serkan Çolakkaya (Sertek Enerji), Murat Çekirdek (XGEN Enerji), Cengiz Oğuzer (Genba Enerji), Erman Kaya (Vega Enerji) ve Onur Günduru (Onur Enerji).

VATANSEVER: GÖNÜL HUZURU İLE DEVREDİYORUM

Kurulduğu günden bu yana ENSİA Başkanlığını üstlenen Hüseyin Vatansever, ENSİA’yı “bir proje derneği” olarak nitelendirirken şunları ifade etti:

“ENSİA geçen beş yılda çok önemli işlere imza attı. Türkiye’nin dört bir yanından 43 kurumsal üyeyi çatısı altında bulundurmazı da bunun kanıtı. Başkanlık görevini Alper Kalaycı’ya gönül huzuru ile devrettiğini dile getiren Vatansever, “Alper bey derneğimizin kurumsallaşmasında çok önemli roller üstlenen, sektöründe çok iyi tanınan, uluslararası birikime ve deneyime sahip, yetkinliği tartışılmaz bir arkadaşımız. Bu bayrak yarışında derneği çok daha iyi noktalara taşıyacağına yürekten inanıyorum. Kendisine ve yeni yönetimimize başarılar diliyorum” dedi.

“ENSİA İNİSİYATİF ALAN DURUŞUNU SÜRDÜRECEK”

Yeni Başkan Alper Kalaycı Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji türbini kanadı fabrikasını 2001 yılında Ege Serbest Bölgesi’nde kuran Aero Rüzgâr Endüstrisi AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yürütüyor. Sektörde sektörde 25 yıla yaklaşan deneyime sahip Alper Kalaycı, beş yıldır özveri ile görev yapan Hüseyin Vatansever’den devraldığı ENSİA başkanlığını, tüm üyelerin katılımı ve ortak akılla sürdürmeye devam edeceğini vurguladı. Kalaycı, yeni Yönetim Kurulu’nda Türkiye’nin alanlarında en güçlü firmalarının temsilcilerin yer almasının önemine dikkat çekti. ENSİA’nın her paydaşına eşit mesafede kalmaya devam edeceğini kaydeden Başkan Kalaycı, kamu otoritelerine saygılı, yapıcı öneri ve fikirlerini muhataplarına iletmekten çekinmeyeceklerinin altını çizdi.

YERLİLİK KRİTERİ, TÜRKİYE’YE YATIRIM

ENSİA’nın Türkiye’de yatırım yapan her firmayı ‘yerli’ olarak görmeye devam edeceğini anlatan Alper Kalaycı şöyle devam etti:

“ENSİA, yerli enerjinin yerli ekipmanla desteklenmesi gerektiğini düşünen, sektörümüze yeni ana ve yan sanayi yatırımlarının çekilmesi noktasında inisiyatif alan duruşunu sürdürecek. Sektörümüzde yeni teknolojilerin çok hızlı geliştiğine ve uygulama alanı bulduğuna tanık oluyoruz. Denizüstü (offshore) rüzgâr santralleri, hibrid santraller, yeşil hidrojen gibi konuların yakın gelecekte ülkemizin gündeminde daha fazla yer alacağını biliyoruz. Bu konulardardaki düşüncelerimizi de kamuoyumuz ve kamu otoritelerinin gündemine taşımak istiyoruz. ENSİA ailesine katılan tüm kurumsal üyelerimizin Ur-Ge ve Best For Energy gibi ulusal ve uluslararası projelerde daha aktif katılımlarını çok önemsiyoruz.”

ALPER KALAYCI KİMDİR?

1973 yılında Ankara’da doğan Alper Kalaycı; ilk, orta ve lise eğitimini Bolu’da tamamladı. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İş hayatına 1998-2001 yılları arasında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerjisi santrallerinin montaj ve bakım mühendisi olarak başladı. 2001 yılından itibaren Ege Serbest Bölgesi’nde Türkiye’nin ilk kompozit rüzgâr türbini kanadı üretimini yapan Aero Rüzgâr Endüstrisi AŞ şirketinde göreve başlayan Kalaycı, 2009 yılından bugüne aynı şirketin Genel Müdürü.

İzmir Torbalı’da rüzgâr türbini beton kulesi üretimi yapan WEC Kule şirketinin de Genel Müdürü olan Alper Kalaycı; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 31. Diğer Plastik Ürünler Meslek Komitesi Başkanlığı, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yenilenebilir Enerji Komisyonu Üyeliği ve Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (ESBİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

2016 yılında Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ENSİA) kurucu kadrosu içinde yer alan Alper Kalaycı, iki dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Basketbol ve zıpkınla sualtı avcılığı sporlarıyla ilgilenen Kalaycı, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor, evli ve bir çocuk babası.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler