1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Epson Kuzey Kutbu’ndaki çözülmenin etkilerine odaklandı

Epson Kuzey Kutbu’ndaki çözülmenin etkilerine odaklandı

Kuzey Kutbu’nda meydana gelen çözülme ile birlikte ortaya çıkan bitki ve hayvan kalıntılarının yaydığı karbondioksit konusunda Epson bir kampany

Epson Kuzey Kutbu’ndaki çözülmenin etkilerine odaklandı

Enerji Günlüğü - Çevrebilimci Isla Myers-Smith, iklim değişikliği dolayısıyla meydana gelen Kuzey Kutbu’ndaki çözülmeyle mücadele konusunda herkesin basit yöntemlerle katkı sağlayabileceğini söyledi.

İklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu’ndaki donmuş toprağın çözülmesiyle ağaç ve çalılıklar yeşermeye başladı. Çözülen topraktaki bitki ve hayvan kalıntılarıyla birlikte milyonlarca ton karbondioksitin atmosfere salınması tehlikesi ortaya çıkıyor. Buna sebeple Epson, National Geographic CreativeWorks ekibiyle yeni bir bilinçlendirme kampanyasına başladığını duyurdu.

Küresel teknoloji firması Epson, Kuzey Kutbu'nun yeşermesi sorununa ve hem işletmelerin hem de tüketicilerin çevresel etkilerini azaltmak için yapabileceklerine odaklanan yeni bir kampanyaya başlattığını bildirdi. Kampanya, Epson'un National Geographic CreativeWorks tarafından hazırlanan diğer çalışmasını temel alıyor. Geçen senenin kampanyası sürdürülebilirlik, iklim ve çevresel sorunlar başlıklarında sosyal medya içeriği kategorisinde Halkın Sesi seçilerek Webby Ödülü'nün sahibi olmuştu.

Bu seneki kampanyada Edinburgh Üniversitesi'nden çevrebilimci Profesör Isla Myers-Smith, yükselen sıcaklıkların ve ısınan mevsimlerin nasıl “Kuzey Kutbu'nun yeşermesi” adı verilen bir olguya yol açtığı üzerine yürüttüğü araştırmanın ayrıntılarını açıklıyor.

ÇÖZÜLEN TOPRAĞIN ALTINDAKİ KALINTILAR KARBON SALIMINA SEBEP OLUYOR

Prof. Isla Myers-Smith, yaklaşık 20 yıldır iklim değişikliğinin Kuzey Kutbu tundrasına olan etkisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Kendisi ve çalışma arkadaşları son yıllarda Kuzey Kutbu'ndaki donmuş toprağın çözülmesiyle ağaçlar ve çalılıkların daha rahat yetişmeye başladığı özgün bir durum keşfettiler. Sıcaklık arttıkça donmuş toprak çözülüyor ve genelde kısmen çürümüş bitki ve hayvan kalıntılarında biriken karbon dışarı salınıyor. Toprak ısındıkça, bitkiler daha da uzayarak ve sıklaşarak toprağı yalıtmada battaniye işlevi gören karı etkisiz bırakıyor ve böylece ısınmayı daha da hızlandırarak daha fazla karbon salınmasına sebep oluyor.

"KUZEY KUTBU ÇÖZÜLMESİNDE HER BİRİMİZ FARK YARATABİLİRİZ"

Prof. Isla Myers-Smith, insanların Kuzey Kutbu yeşermesinin olası sonuçlarını ve günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerin çevre üzerinde olumlu sonuçlar doğurabileceğini anlamalarının son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Evde enerji tasarrufu yapmaktan işe bisikletle gitmeye ve yerel gıdalar tüketmeye kadar her birimiz fark yaratabiliriz. Seçimlerimizin, kendi arka bahçemizden tutun da bütün dünyaya kadar çevreyi nasıl etkilediğinin farkında olmak hepimiz için çok önemli” dedi.

İlgili Haberler