1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazda zammın fitili Kayseri’den ateşlendi

Gazda zammın fitili Kayseri’den ateşlendi

Doğalgaz dağıtımını devralan özel şirketlerin sekiz yıllık zam yapmama süreleri bitiyor. Doğalgaza ilk zam ise Kayseri’den geldi. Ağustos başı itibariyle...

Gazda zammın fitili Kayseri’den ateşlendi

Doğalgaz dağıtımını devralan özel şirketlerin sekiz yıllık zam yapmama süreleri bitiyor. Doğalgaza ilk zam ise Kayseri’den geldi. Ağustos başı itibariyle Kayseri’de doğalgaza ortalama yüzde 7 zam yapıldı. Kayseri’de yapılan zam diğer şehirler için emsal teşkil edecek. Sırada Konya, Erzurum var. Kayseri’de yapılan zammın bir diğer özelliği de ilk defa kademeli zam politikasının hayata geçirilmiş olması. 0-100 bin metreküp arasında gaz kullanan yani ağırlık konutlarda vatandaşların kullandığı gaza yüzde 7,2, 10 milyon metreküpün üstünde gaz kullananlara da yüzde 1 zam geldi.

2003 yılında birçok bölgede doğalgaz dağıtımı sıfıra yakın kârla özel şirketlere dağıtıldı. Bu şirketlere 8 yıl boyunca birim amortisman bedellerinde değişiklik yapmama şartı getirildi. Şirket bazında bu süre yavaş yavaş doluyor. Uzun bir süredir şirketler 7.5 milyar lira yatırım yaptıklarını gündeme getirerek yeni tarifeye geçilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ile toplantılar yapıyorlar ve yeni tarife üzerinde karşılıklı pazarlık yürüyordu. Yapılan bu görüşmelerin ardından Kayseri’de gaza ağustos ayı başı itibariyle yüzde 7 zam yapıldı. Şimdi süresi dolan diğer bölgeler için de bu emsal olacak. Çünkü ihalesi yapılan bu dağıtım bölgelerinde de 8 yıllık süre şartı vardı. Şimdiye kadar 54 bölgede dağıtım şirketlere verildi. Süreler peyderpey doluyor. İlk süre Kayseri için 2 Ekim 2011 tarihinde doldu. Konya, Kütahya, Erzurum, Gebze gibi birçok dağıtım bölgesinde süre doldu. Sürelerin tamamen dolması 2016’yı bulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler