1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom: ABD Kuzey Akım 2’yi kendi gazını satmak için engelliyor

Gazprom: ABD Kuzey Akım 2’yi kendi gazını satmak için engelliyor

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, ABD’nin Kuzey Akım 2’yi kendi gazını satmak için engellediğini söyledi. 

Gazprom: ABD Kuzey Akım 2’yi kendi gazını satmak için engelliyor

Enerji Günlüğü - Gazprom Başkanı Aleksey Miller, ABD’nin Kuzey Akım 2’yi kendi gazını satmak için engellediğini söyledi. 

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller Rus gazını Baltık Denizi'nden Avrupa'ya ulaştıracak olan Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’nı engellemeye çalışan ABD’ye tepki gösterdi. ABD’nin hattı engelleme çabalarını kendi ekonomik çıkarlarına bağlayan Miller, “ABD’nin Kuzey Akım 2’yi engelleyerek Avrupa’ya kendi gazını satmayı amaçlıyor” ifadesini kullandı. 

Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğal gaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğalgazını Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass edecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor. AB, ABD, Polonya ve bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri projeye Rus doğalgazına olan bağımlılığın artacağı ve hattın birinci kolunun bile tam kapasite ile çalışmadığı gerekçeleriyle karşı çıkıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler