1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom en çok kazanan şirket oldu

Gazprom en çok kazanan şirket oldu

Rusya'nın enerji devi Gazprom, Forbes dergisinin 2011'de dünyada en çok kazandıran şirketler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Şirketin 2011 kazancı...

Gazprom en çok kazanan şirket oldu

Rusya'nın enerji devi Gazprom, Forbes dergisinin 2011'de dünyada en çok kazandıran şirketler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Şirketin 2011 kazancı 44,459 milyar dolarla rekor kırdı. Gazprom'dan sonra en çok kazandıran şirketler sıralamasında Amerikan petrol şirketi Exxon Mobil 41,6 milyar dolar kazancı ile ikinci sırada yer aldı. 32,2 milyar dolar kazanç elde eden Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ise üçüncü oldu. Gazprom CEO'su Aleksey Miller şirketin yıllık toplantısında yaptığı konuşmada kazanç açısından dünya lideri, gelirler açısından da dünya petrol ve doğalgaz şirketleri arasında ikinci sırada olduklarını ifade etti.Forbes daha önce yayınladığı 25 en büyük enerji şirketi listesinde Gazprom ikinci oldu. Suudi Arabistan'ın Aramco şirketi listede ilk sırada yer almıştı.

2011'de bir önceki yıla göre karını yüzde 35 artıran Gazprom 44,6 milyar dolar kar açıkladı. Gazprom'un doğalgaz üretimi yüzde 0,9 artarak 513,2 milyar metreküpe ulaşırken, Avrupa ihracatı ise yüzde 8,2 yükselişle 150 milyar metreküpe çıktı. Royal Dutch Shell, PetroChina, BP, Pemex, Chevron, Kuwait Petroleum ve Iranian Oil and Gas Company en kazançlı şirketler sıralamasında ilk 10'da yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler