1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom Sibirya’nın Gücü’ için hazırlıklarını sürdürüyor

Gazprom Sibirya’nın Gücü’ için hazırlıklarını sürdürüyor

Gazprom, Çin’e Rus gazını ulaştıracak olan Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı’nı besleyecek üretim çalışmalarının planlanandan daha hızlı bir şekilde sürdüğünü açıkladı.

Gazprom Sibirya’nın Gücü’ için hazırlıklarını sürdürüyor

Enerji Günlüğü - Gazprom, Çin’e Rus gazını ulaştıracak olan Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı’nı besleyecek üretim çalışmalarının planlanandan daha hızlı bir şekilde sürdüğünü açıkladı.

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom, Rus gazını Çin’e ulaştıracak olan Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı’na ilk gaz tedariği için hazırlık çalışmalarının planlanandan daha hızlı bir şekilde sürmekte olduğunu açıkladı. 

Açıklamaya göre, Rusya'nın Yakutistan bölgesindeki Chayandinskoye gaz sahasında planlanan şekilde devam ediyor. Sahada 176 adet gaz üretim kuyusu açıldı. Hatta 2023 yılında gaz pompalamaya başlaması beklenen Irkutsk Bölgesi merkezli Kovyktinskoye sahasında ise üretim sondajı tam hızıyla devam ediyor. 

Gazporm ile Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi ve tedarikçisi olan CNPC 2014 yılında "Power of Siberia" gaz boru hattı için bir anlaşma imzalamıştı. 30 yıllık olan bu anlaşma, yılda 38 milyar metreküp Rus gazının Çin'e iletilmesini doğu yolundan sağlamak amacı ile yapıldı.

2015 yılında ise her iki taraf, Rusya doğalgazının Çin'e teslimatını batıdan sağlayacak "Power of Siberia 2" gaz boru hattı için bir ön anlaşma imzaladı. İlk aşamada 30 milyar metreküp gazın Batı Sibirya'dan teslim edilmesi planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler