1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom: Soruşturma, kurallara uymadığımız anlamına gelmez

Gazprom: Soruşturma, kurallara uymadığımız anlamına gelmez

Enerji Günlüğü - OAO Gazprom, Avrupa Komisyonu rekabet soruşturmasının resmi aşamasına ilişkin bir duyuru yayımladı. Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:“4...

Gazprom: Soruşturma, kurallara uymadığımız anlamına gelmez

Enerji Günlüğü - OAO Gazprom, Avrupa Komisyonu rekabet soruşturmasının resmi aşamasına ilişkin bir duyuru yayımladı. Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“4 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu kendi internet sitesinde OAO Gazprom’un faaliyetlerini rekabet mevzuatı açısından soruşturmak üzere resmi süreç başlattığını ilan etmiştir. Şirketimiz bugün itibariyle Avrupa Komisyonu’ndan bu konuda herhangi bir resmi bildirim almış değildir. Soruşturma sürecinin başlatılmış olması, Gazprom’un AB rekabet kurallarına aykırı biçimde davrandığı anlamına gelmemektedir.

OAO Gazprom uluslararası hukuka ve Gazprom Grubu’nun faaliyet gösterdiği her ülkenin ulusal mevzuatına titizlikle uymaktadır. Gazprom Grubu’nun AB piyasasındaki faaliyetleri, fiyatlandırma mekanizmaları da dâhil olmak üzere, diğer doğalgaz tedarikçileri ve ihracatçılarının uyguladığı yasal standartlarla tam bir uyum içindedir.

Soruşturmanın yasal haklarımıza ve Avrupa mevzuatından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru menfaatlerimize saygı göstereceğini, AB yetki alanının dışında kayıtlı bir kurum olan OAO Gazprom’un Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca özel toplumsal işlevler ve stratejik kuruluş statüsü tevdi edilmiş, devlet eliyle idare edilen bir işletme olduğunu dikkate alacağını umuyoruz. Avrupa Komisyonu ile iyi niyet çerçevesinde işbirliği yapma taahhüdüne her zaman sadık kalan OAO Gazprom, bugün de yapıcı bir diyalog adına bu etkileşimi sürdürme şiarına bağlıdır.”

AB’de Gazprom hakkında inceleme

Önceki ve Sonraki Haberler