1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom, Ukrayna hattına verdiği gazı yarıya düşürdü

Gazprom, Ukrayna hattına verdiği gazı yarıya düşürdü

Enerji Günlüğü - Rus enerji devi Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğalgazın günlük miktarını yarıya düşürdü. Ukrayna’nın Naftogaz...

Gazprom, Ukrayna hattına verdiği gazı yarıya düşürdü

Enerji Günlüğü - Rus enerji devi Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğalgazın günlük miktarını yarıya düşürdü. Ukrayna’nın Naftogaz şirketi başkan yardımcısı Vadim Çuprun, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen Rus transit doğalgaz miktarının günde 400 milyon metreküpten 200 milyon metreküpe kadar düştüğünü açıkladı ve düşüşün Avrupa’daki talebin düşmesinden kaynaklandığı tahmininde bulundu.

Öte yandan Gazprom yetkili temsilcisi Sergey Kupriyanov, Ukrayna üzerinden sevk edilen gaz miktarının düşürüldüğünü doğrulayarak, ileride Ukrayna hattına verilen doğalgazın Belarus nakil sistemine ve Nort Stream gibi Avrupa bağlantılı boru hatlarına aktarılacağını belirtti.
Ukrayna daha önce de Gazprom’un transit doğalgaz miktarlarını düşürdüğünü açıklamıştı; Naftogaz’ın alt işletmesi olan Ukrtransgaz doğalgaz nakil şirketinin verilerine göre Ocak-Şubat döneminde, havaların soğuk seyretmesine rağmen ülke üzerinden aktarılan doğalgaz miktarında yüzde 13’lük düşüş kaydedildi. Uzmanlar, Rus enerji devinin bu şekilde Ukrayna doğalgaz nakil sisteminin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını belirtiyor; ancak bu duruma rağmen, Nort Stream’e ait ilk kolun ancak yıl sonuna doğru tam kapasiteye geçebileceği ve dolayısıyla yıl içinde Ukrayna’dan geçirilen transit doğalgaz miktarının sert bir şekilde düşürülemeyeceği konusunda birleşiyor.
Erkan Özdemir

 

Önceki ve Sonraki Haberler