1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom`dan İngiltere ve Almanya`ya 1 milyar Ş yatırım

Gazprom`dan İngiltere ve Almanya`ya 1 milyar Ş yatırım

Enerji Günlüğü - Rus enerji devi Gazprom, İngiltere'nin ve Almanya’nın kapılarını aralayacak yolu buldu. Gazprom, Kuzey Avrupa’nın en büyük enerji...

Gazprom`dan İngiltere ve Almanya`ya 1 milyar Ş yatırım

Enerji Günlüğü - Rus enerji devi Gazprom, İngiltere'nin ve Almanya’nın kapılarını aralayacak yolu buldu. Gazprom, Kuzey Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden Danimarkalı Dong Energy ile kuracağı ortaklık için 1 milyar doları gözden çıkardı. Şirket, böylelikle Dong’un İngiltere ve Almanya projelerine ortak olmayı hedefliyor.

Rus Interfaks ajansının haberine göre, Dong Energy'nin İngiltere’de ve Almanya’da elektrik enerji projelerine Gazprom’un da ortak olması konusunda görüşmeler sürüyor. Ajanstaki verilere göre Gazprom, İngiltere’nin Wells bölgesinin güneyinde Dong’a ait Severn Power Station adlı 824 Megavat kapasiteli elektrik santralinin yüzde 50 hissesine sahip olabilir. Rus enerji devine yüzde 50 ortaklık şartlarıyla girmesi için önerilen bir başka projeyse Almanya’nın Ludwigsau bölgesinde henüz inşa edilmemiş olup 1100 Megavat öngörülen kapasiteli elektrik santrali. İngiltere’deki projenin Rus enerji devine 475-500 milyon dolara mal olabileceği, Almanya’daki santralin sadece inşaatı içinse yaklaşık 600 milyon dolar harcanabileceği tahmin ediliyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye yanaşmayan şirket yetkilileri, görüşmelerin sürdüğünü belirtmekle yetindi. Gazprom ve Dong Energy, geride bıraktığımız 2011 yılının Nisan ayında bir ön niyet anlaşması imzalayarak, Kuzeybatı Avrupa’da ortak çalışmalarına başlayacaklarının sinyalini vermişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler