1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom’un tahkim kararını temyiz başvurusuna red

Gazprom’un tahkim kararını temyiz başvurusuna red

Amsterdam Temyiz Mahkemesi, Gazprom'un Naftogaz lehine verilen tahkim kararı temyiz başvurusunu reddetti.

Gazprom’un tahkim kararını temyiz başvurusuna red

Enerji Günlüğü - Amsterdam Temyiz Mahkemesi, Gazprom'un Naftogaz lehine verilen tahkim kararı temyiz başvurusunu reddetti.

Ukrayna kamu enerji şirketi Naftogaz, Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom ile yaşadıkları anlaşmazlığa ilişkin olarak Stokholm Tahkim Mahkemesi'nin verdiği kararı Amsterdam Temyiz Mahkemesi'ne götüren Gazprom'un başvurusunun reddedildiğini bildirdi. Ayrıca Lüksemburg'da bir mahkeme de aldığı karar ile Naftogaz'a destek verdi. 

Ukraya-Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmazlığında Tahkim'in kararına göre Gazprom'un Naftogaz'a 2,6 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Naftogaz, Gazprom ile 2009 yılında imzaladığı "Al ya da Öde" anlaşması nedeniyle almadığı gaz için 34.5 milyar dolar civarında ödeme yapıyor. Merkezi Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi 28 Şubat 2018 yılında verdiği kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Naftogaz lehine sonuçlandırmıştı. Gazprom’un Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden mahkeme, Gazprom’un Naftogaz’a 2.56 milyar dolar ödeme yapması kararını vermişti. Bu kararın ardından Rusya, Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını durduracağını açıkladı. Bunun üzerine Gazprom'un İsviçre, İngiltere  ve Hollanda'da mallarına el konuldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler