1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Genel Enerji, Irak`ta 7 yıllık gaz buldu

Genel Enerji, Irak`ta 7 yıllık gaz buldu

Kuzey Irak'ta varlığını güçlendiren Genel Energy, yüzde 25 ortak olduğu Miran sahasındaki payını yüzde 51'e çıkardı. CEO'su Mehmet Sepil, "Rezerv...

Genel Enerji, Irak`ta 7 yıllık gaz buldu

Kuzey Irak'ta varlığını güçlendiren Genel Energy, yüzde 25 ortak olduğu Miran sahasındaki payını yüzde 51'e çıkardı. CEO'su Mehmet Sepil, "Rezerv Türkiye'nin 6-7 yıllık ihtiyacını karşılar" dedi. Çukurova Grubu'nun da (Mehmet Emin Karamehmet) hissedarları arasında yer aldığı Türk-İngiliz ortaklığı Genel Energy, Kuzey Irak'taki varlığını güçlendiriyor. Şirket, yüzde 25 hissesine sahip olduğu Miran petrol ve gaz sahasının yüzde 26 hissesini daha satın almak için Heritage Oil ile anlaşmaya vardığını, kote olduğu Londra Borsası'na açıkladı. Genel Energy'nin Heritage Oil'e yüzde 26'lık payı karşılığında 156 milyon dolar ödeyeceği kaydedildi. Genel Energy ayrıca Heritage'in Heritage Energy Middle East Limited (HEME) firmasındaki hisseleri ile HEME'nin Miran sahasındaki bakiye hisselerini teminat olarak alıp, Heritage şirketine 294 milyon dolar tutarında kredi açtı. Kredi, karşılıklı olarak tercih edilmek ve Heritage şirketi hissedarlarının onayına bağlı olmak kaydıyla para ile değil, Heritage firmasının HEME'deki tüm hisselerinin Genel Energy'e transfer edilmesi suretiyle ödenecek. Genel Energy, yüzde 26'lık satın alma ve Heritage'e açtığı 294 milyon krediyle birlikte sahaya toplam 450 milyon dolarlık yatırım yaptı.

150 MİLYAR METREKÜP
Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, "Yeni satın alma yaptığımız Miran sahası rezervlerinin Türkiye'nin asgari 6-7 yıllık tüm gaz ihtiyacını karşılaması mümkün" dedi. Irak'ta keşfedilmiş en büyük gaz sahalarından biri olan Miran sahasının 150 milyar metkeküp gaz rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor.

AKDENİZ'DE GAZ ARAYACAK
Genel Energy, Kasım 2011'de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alarak Türkiye'den Londra Borsası'na kote ilk şirket olmuştu. Sahaların toplam üretim kapasitesi günlük 165 bin varil civarında olan ve Kuzey Irak'ta toplam 7 bölgede lisansı bulunan Genel Energy Plc, halen Taq Taq ve Tawke sahalarında fiili olarak üretim gerçekleştiriyor. Şirket Doğu Akdeniz ve Afrika'da da petrol ve gaz arayacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler