1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Güney Akım için Rus-Bulgar protokolü tamam

Güney Akım için Rus-Bulgar protokolü tamam

Rus enerji devi Gazprom, Karadeniz'de Türkiye'nin ekonomik bölgesinden de geçerek Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Güney Akım Gaz Boru Hattı'nın inşasıyla...

Güney Akım için Rus-Bulgar protokolü tamam

Rus enerji devi Gazprom, Karadeniz'de Türkiye'nin ekonomik bölgesinden de geçerek Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Güney Akım Gaz Boru Hattı'nın inşasıyla ilgili olarak Bulgaristan'la protokol imzaladı.
Rus İTAR-TASS Ajansı'nın bildirdiğine göre Gazprom başkan yardımcısı Aleksandır Medvedev’in başında bulunduğu bir heyet Bulgaristan’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Gazprom ve Bulgar enerji holdingi AED temsilcileri bir araya geldi. Görüşmeler sonucunda taraflar bir dizi anlaşmaya da imza attı. İmza töreninde Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev de hazır bulundu.
Gazprom Basın Birimi'nden yapılan açıklamada, Gazprom ve Bulgar enerji holdingi EAD temsilcilerinin Güney Akım projesinin parametrelerini ve hayata geçirilmesi için ileride atılacak adımları kesinleştiren protokolü imzaladıkları, ayrıca gaz fiyatlarının düşürülmesini öngören daha önceki anlaşmaları da teyit ettikleri belirtildi.
Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, daha önce gaz fiyatlarının 1 Nisan 2012’dan itibaren yüzde 11 düşürüleceğini açıklamıştı. Yapılan indirim, 2012 yılının ikinci-dördüncü çeyrekleri için toplam 115 milyon dolar olarak hesaplanıyor.
Erkan Özdemir

Önceki ve Sonraki Haberler