1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Keskin HES ÇED raporu halkın görüşüne açıldı

Keskin HES ÇED raporu halkın görüşüne açıldı

Enerji Günlüğü - Batman Enerji’nin Siirt ve Van il sınırları içinde kurmayı planladığı 318 MW'lık Keskin Barajı ve HES için hazırlanan çevre değerlendirme...

Keskin HES ÇED raporu halkın görüşüne açıldı

Enerji Günlüğü - Batman Enerji’nin Siirt ve Van il sınırları içinde kurmayı planladığı 318 MW'lık Keskin Barajı ve HES için hazırlanan çevre değerlendirme raporu 10 günlüğüne halkın görüşüne açıldı.

Batman Enerji San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Siirt İli, Pervari İlçesi ve Van İli, Çatak İlçesi sınırları içerisinde iki kademeli olarak kurulması planlanan Keskin Barajı ve HES Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca yeterli bulunup, nihai kabul edildi. Komisyonun sonuçlandırdığı rapor, halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde ve Bakanlık’ta on (10) gün görüşe açıldı. 

Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebiliyor. 

Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Van ve Siirt Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilecek.

808.434.097 TL bedelli santral Sinebel Deresi, Belenoluk Deresi ve Botan Çayı üzerine kurulacak. Proje kapsamında 1. Kademenin kurulu gücü 48 MWe/49,40 MWm’dir. 2. Kademenin kurulu gücü ise 270 MWe/278,29 MWm olarak planlanıyor. Projenin işletmeye alınması ile birlikte toplam kurulu gücün 318 MWe/327,69 MWm olacak.

SİİRT VE VAN’DA 318 MW’LIK KESKİN HES KURULACAK