1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kıbrıs Rum yönetiminden KKTC’ye gaz satışından pay teklifi

Kıbrıs Rum yönetiminden KKTC’ye gaz satışından pay teklifi

Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıs sularından çıkarılan petrol ve gazın satışından KKTC yönetimine pay teklif ettiği kaydedildi. 

Kıbrıs Rum yönetiminden KKTC’ye gaz satışından pay teklifi

Enerji Günlüğü - Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıs sularından çıkarılan petrol ve gazın satışından KKTC yönetimine pay teklif ettiği kaydedildi. 

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak ilan ettikleri Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların kullanımıyla ilgili sorunun çözülmesi için KKTC'ye doğalgaz satışından pay vermeyi teklif ettiği belirtildi. 

Yunanistan'ın Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre, Anastasiadis, bu teklifi 9 Ağustos'ta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmede dile getirdi ve daha sonra teklif yazılı olarak iletildi. Anastasiadis'in teklifi, KKTC'ye ait payların aktarılacağı bir havuz hesabı kurulmasını öngörüyor. 

Haberde, Türkiye’nin, Kıbrıs ekonomik münhasır bölgesi sınırlarını tanıyarak provokasyonlara son vermesi halinde KKTC’nin bu hesaptaki fonları kullanabileceği kaydediliyor. Akıncı'nın teklifi gözden geçireceği belirtilirken son kararın Türkiye tarafından verileceği kaydediliyor. 

Ayrıca haberde, "Türk tarafının doğal zenginlikleri birlikte yönetme teklifi önemli nedenlerden dolayı kabul edilemez. Zira bu teklif, Kıbrıs'ın şirketlere araştırmalar yapma, lisans işlemleri gerçekleştirme ve uluslararası sözleşmeler akdetme amacıyla saha tahsis etme gibi egemen haklarına ilişkin sorunlara çözüm bulmaz” deniliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler