1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. LNG gümrük değeri tespitinde basitleştirilmiş usul

LNG gümrük değeri tespitinde basitleştirilmiş usul

Gümrük değer tespit işlemlerinde basitleştirilmiş usul uygulama ve yetkilerinden yararlanılabilecek mal kalemleri arasına LNG de dahil edildi. 

LNG gümrük değeri tespitinde basitleştirilmiş usul

Enerji Günlüğü – Gümrük değer tespit işlemlerinde basitleştirilmiş usul uygulama ve yetkilerinden yararlanılabilecek mal kalemleri arasına LNG de dahil edildi. 

Ticaret Bakanlığı, LNG ithalatında gümrük işlemleri sırasında basitleştirilmiş usullerin uygulanacağına hükmeden bir Yönetmelik değişikliği yayımladı. Değişikliğe göre LNG ithalatında gümrük değeri tespit işlemleri, bundan böyle basitleştirilmiş usulde yapılacak. 

Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le birlikte; düzenlemenin “İstisnai kıymetle beyan” başlıklı 53 maddesinin, birinci fıkrasına eklenen “d” bendi, deniz yolu ile sıvı halde Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen ve gümrük gözetimi altında gaz haline dönüştürülerek limanda boru hattına verilen sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) gümrük kıymetinin tespitinde, beyan sahibinin talebi üzerine, gümrük idaresince basitleştirilmiş usuller uygulanacağını bildiriyor. 

Gümrük işlemlerinde basitleştirilmiş usul, uygulama ve yetkilerden yararlanmak için gereken kriterleri taşıyanlar; mevzuat kapsamında gümrük işlem ve uygulamalarını kolaylaştıran yöntemleri tercih edilebiliyorlar. 

Önceki ve Sonraki Haberler