1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Moldova-Rusya gaz anlaşması 3 yıl daha uzayacak

Moldova-Rusya gaz anlaşması 3 yıl daha uzayacak

Moldova gaz şirketi Moldovagaz ile Gazprom, bu yılın sonunda biten gaz tedarik anlaşmasını üç yıl daha uzatma konusunda prensipte anlaştılar.

Moldova-Rusya gaz anlaşması 3 yıl daha uzayacak

Enerji Günlüğü - Moldova gaz şirketi Moldovagaz ile Gazprom, bu yılın sonunda biten gaz tedarik anlaşmasını üç yıl daha uzatma konusunda prensipte anlaştılar. 

Moldovalı gaz şirketi Moldovagaz, Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom’la olan mevcut tedarik sözleşmesinin 3 yıllık bir uzatılmasına ilişkin prensipte anlaşmaya varıldığını ve bazı eklemelerin ardından mümkün olduğunca çabuk bir şekilde anlaşmanın imzalanacağını açıkladı.

Çoğunluk hisselerine Gazprom’un sahip olduğu Moldovagaz ile Gazprom arasındaki mevcut sözleşme, 31 Aralık 2019 tarihinde sona eriyor. Yeni anlaşma ile doğalgaz tedariği 2022 yılı sonuna kadar uzatılacak ancak ulaştırma düzenlemeleri sonuçlanana kadar anlaşma imzalanmayacak.

MOLDOVAGAZ YILDA 4,5 MİLYAR M3 GAZ ALABİLECEK

Moldovagaz açıklamasında, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Moldova ile yapılan ortak operasyonların ardından yılda 4.526 milyar metreküp gaz almaya hazır olacağını belirterek, Romanya ve Ukrayna’nın çalışmalarını şimdiden resmen tamamladığını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler